Co pomáhá na bolest křečových žil – Nejlepší lék na křečové žíly

K diagnostice křečových žil může poskytovatel zdravotní péče doporučit test nazývaný žilní dopplerovský ultrazvuk nohy. Dopplerův ultrazvuk je neinvazivní test, který využívá zvukové vlny ke sledování průtoku krve chlopněmi v žilách. Ultrazvuk nohou může pomoci odhalit krevní sraženinu. Při tomto testu poskytovatel zdravotní péče pohybuje malým ručním zařízením (převodníkem), které je velké asi jako kostka mýdla, proti kůži po vyšetřované oblasti těla. Převodník přenáší snímky žil na nohou na monitor, který zobrazuje výsledky.

Léčba křečových žil

Léčba křečových žil může zahrnovat opatření pro sebeobsluhu, kompresivní punčochy a operace nebo procedury. Zákroky k léčbě křečových žil se často provádějí ambulantně, což znamená, že obvykle odcházíte domů ve stejný den.

Zeptejte se svého pojistitele, zda je léčba křečových žil hrazena. Pokud se léčba křečových žil provádí pouze za účelem zlepšení vzhledu nohou (kosmetický důvod), nemusí být náklady hrazeny pojištěním.

Péče o sebe

Péče o sebe – jako je cvičení, zvedání nohou při sezení nebo ležení nebo nošení kompresních punčoch – může pomoci zmírnit bolest křečových žil a může zabránit jejich zhoršení.

Kompresní punčochy

Nošení kompresních punčoch po celý den je často prvním přístupem, který můžete vyzkoušet. Punčochy stlačují nohy, pomáhají žilám a svalům nohou efektivněji rozproudit krev. Míra komprese se liší podle typu a značky.

Kompresní punčochy jsou k dostání ve většině lékáren a prodejen zdravotnických potřeb. K dispozici jsou také punčochy na předpis a mohou být kryty pojištěním, pokud křečové žíly způsobují příznaky.

Operace nebo jiné zákroky

Pokud kroky pro sebeobsluhu a kompresní punčochy nefungují nebo jsou křečové žíly závažnější, může poskytovatel zdravotní péče doporučit operaci nebo jiné postupy:

  • Skleroterapie. Poskytovatel zdravotní péče vstříkne do křečových žil roztok nebo pěnu, která zjizví a uzavře tyto žíly. Za pár týdnů by měly léčené křečové žíly odeznít.

    Do stejné žíly může být nutné vstříknout více než jednou. Skleroterapie nevyžaduje anestezii a může být provedena v kanceláři poskytovatele zdravotní péče.

  • Laserové ošetření. Laserové ošetření vysílá do žíly silné záblesky světla, díky nimž žíla pomalu mizí a mizí. Nejsou použity žádné řezy ani jehly.
  • Katétrové procedury využívající radiofrekvenční nebo laserovou energii. Tento postup je preferovanou léčbou větších křečových žil. Poskytovatel zdravotní péče vloží tenkou hadičku (katétr) do rozšířené žíly a zahřeje špičku katétru pomocí radiofrekvenční nebo laserové energie. Když je katetr odstraněn, teplo ničí žílu tím, že způsobí její kolaps a uzavření.
  • Vysoká ligace a stahování žil. Tento postup zahrnuje podvázání žíly předtím, než se připojí k hluboké žíle, a odstranění žíly malými řezy. Pro většinu lidí se jedná o ambulantní zákrok. Odstranění žíly nezabrání průtoku krve v noze, protože žíly hlouběji v noze se postarají o větší objemy krve.
  • Ambulantní flebektomie (fluh-BEK-tuh-me). Poskytovatel zdravotní péče odstraňuje menší křečové žíly pomocí série drobných kožních vpichů. Při tomto ambulantním zákroku se znecitliví pouze píchané části nohy. Zjizvení je obecně minimální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *