Darování kostní dřeně neboli odběr kostní dřeně je postup, který poskytovatelé zdravotní péče používají k získání krvetvorných buněk (kmenových buněk) pro transplantaci kmenových buněk (transplantace kostní dřeně). Proces dárcovství kostní dřeně začíná, když někdo souhlasí s darováním kostní dřeně. Darování kostní dřeně nebolí a může vyléčit někoho, kdo má rakovinu krve nebo krevní poruchu. K provedení postupu používají poskytovatelé zdravotní péče velké duté jehly, které vytahují kostní dřeň z kyčlí dárců (pánevní kosti). Dobrovolně darovat kostní dřeň může každý, ale všichni dárci musí splňovat určité zdravotní požadavky.
Jak časté je darování kostní dřeně?
Dárcovství kostní dřeně je jedním ze tří způsobů, jak poskytovatelé zdravotní péče získávají zdravé kmenové buňky. Většina transplantací kmenových buněk zahrnuje transplantace periferních kmenových buněk nebo pupečníkové krve. Periferní kmenové buňky jsou nezralé kmenové buňky ve vašem krevním řečišti. Pupečníková krev pochází z pupeční šňůry. Lidé, kteří nedávno porodili, se mohou rozhodnout darovat pupečníkovou krev poté.
Lidé v nouzi mohou získat darovanou kostní dřeň od rodinných příslušníků (příbuzní dárci) nebo od lidí, které neznají (nepříbuzní dárci). Podle US Health Resources and Services Administration bylo 20 % souvisejících dárcovských transplantací a 14 % nepříbuzných dárcovských transplantací dokončených v roce 2020 transplantacemi kostní dřeně.
Proč lidé potřebují darovanou kostní dřeň?
Vaše kostní dřeň je měkká a houbovitá tekutá tkáň ve středu některých vašich kostí. Každý den vaše kostní dřeň vytvoří více než 200 miliard nových krvinek, včetně červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Transplantace kostní dřeně mohou pomoci lidem, kteří mají určitá onemocnění, jako je krevní porucha aplastická anémie nebo rakovina krve, jako je non-Hodgkinův lymfom. Při transplantaci kostní dřeně kmenové buňky ze zdravé kostní dřeně nahrazují nezdravou kostní dřeň.
Každý rok se asi 18 000 lidí dozví, že mají onemocnění kostní dřeně, které by mohla vyléčit transplantace kostní dřeně nebo jiná transplantace kmenových buněk.
Úkolem je najít shodu. Nejlepší možnou shodou je zdravý dárce, který má lidské leukocytární antigeny (HLA), které jsou blízké osobě, která potřebuje transplantaci kostní dřeně. HLA jsou krevní proteiny. Poskytovatelé zdravotní péče identifikují HLA porovnáním výsledků krevních testů provedených na potenciálních dárcích a příjemcích. Toto je typizace HLA.
Aby poskytovatelé našli dobré shody mezi dárci a příjemci, vyhodnocují dárcovské kmenové buňky na antigeny, které se shodují s příjemci. Vysoký počet odpovídajících antigenů pomáhá darovaným kmenovým buňkám produkovat nové krvinky, které nahradí nezdravé krvinky.
Asi 30 % všech lidí, kteří potřebují transplantaci, najde vhodného dárce od někoho ze své nejbližší rodiny. Zbývajících 70 % spoléhá na nalezení odpovídajících dárců od někoho jiného než od blízkého člena rodiny.
Co vás vyřadí být dárcem kostní dřeně?
Mnoho věcí vás může diskvalifikovat z darování kostní dřeně. Například lidé ve věku 60 let a starší nemohou být dárci. Transplantační organizace stanovily tuto věkovou hranici, protože u mnoha lidí se s přibývajícím věkem rozvinou zdravotní stavy, které by je mohly diskvalifikovat jako dárce. Mezi zdravotní stavy, které diskvalifikují potenciální dárce, patří:
- HIV/AIDS.
- Těžká artritida, jako je revmatoidní artritida.
- Autoimunitní onemocnění, která postihují celé vaše tělo.
- Poruchy nebo stavy krvácení, jako je hemofilie nebo hluboká žilní trombóza.
- Poranění mozku.
- Rakovina. Lidé, kteří podstoupili chemoterapii nebo radiační terapii nebo kteří podstoupili léčbu rakoviny během posledních pěti let, nemusí být schopni darovat kostní dřeň.
- Chronická bolest kyčle, zad nebo páteře, pokud podstupujete léčbu, například léky na ni.
- Chronická lymská borelióza.
- Diabetes. Pokud potřebujete inzulín na cukrovku, nemůžete darovat.
- Srdeční choroba.
- Hepatitida B nebo hepatitida C.
- Nemoc ledvin.
Tento seznam představuje jen několik důvodů, proč možná nebudete moci darovat kostní dřeň. Pokud chcete darovat kostní dřeň, ale nejste si jisti, zda splňujete podmínky, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče. Mohou zkontrolovat lékařské pokyny a vaši zdravotní anamnézu.
Co se děje před dárcovstvím kostní dřeně (odběrem kostní dřeně)?
Poskytovatelé zdravotní péče provedou závěrečnou kontrolu vašeho celkového zdraví. Poskytnou vám informace o přípravě na celkovou anestezii. Mohou udělat testy, aby potvrdili, že můžete darovat kostní dřeň.
Krevní testy
Krevní testy mohou zahrnovat:
- Kompletní krevní obraz (CBC).
- Komplexní metabolický panel (CMP).
- Těhotenský test. Všechny ženy a osoby označené jako ženy při narození, které by mohly otěhotnět, podstoupí těhotenský test.
- Test protrombinového času (PTT). Tento test měří, jak rychle se ve vaší krvi vytvoří sraženina.
Testy na infekční onemocnění
Můžete mít testy na:
- HIV/AIDS.
- Cytomegalovirus (CMV). Jedná se o formu herpes viru.
- Toxoplazmóza.
- Hepatitida.
- virus Epstein-Barrové (EBV).
- Lidský T-buněčný lymfotropní virus typu 1 a typu 2. Tyto viry ovlivňují vaše T buňky, bílé krvinky, které jsou součástí vašeho imunitního systému.
- Plané neštovice (varicella).
- Syfilis.
Jiné testy
Další testy mohou zahrnovat:
- Elektrokardiogram. Tento test hodnotí funkci srdce.
- Rentgen hrudníku.
Co se děje během procedury?
- Budete převezeni na operační sál, kde dostanete celkovou anestezii.
- Budeš ležet na břiše. Poskytovatelé zdravotní péče vám do krku vloží hadičku, která vám pomůže dýchat.
- Poskytovatelé zdravotní péče umístí speciální jehlu skrz vaši kůži do úzké dutiny vaší kyčelní kosti. (Poskytovatelé zdravotní péče si pro dárcovství kostní dřeně vybírají kyčelní kosti, protože kyčelní kosti obsahují nejvíce dřeně a největší počet zdravých kmenových buněk.) Váš poskytovatel zdravotní péče bude možná muset vložit jehlu několikrát, aby nasbíral dostatek kostní dřeně.
- Nasbírají asi 1 až 2 litry tekuté kostní dřeně. Může to znít jako hodně kostní dřeně, ale je to jen asi 10 % všech buněk vaší dřeně.
- Darování kostní dřeně (odběr kostní dřeně) obvykle trvá asi hodinu.
- Poskytovatelé zdravotní péče mohou také odebrat červené krvinky jako součást postupu. Pokud se to stane, dostanete své červené krvinky zpět, jakmile budete v léčebně.
Co se stane po darování kostní dřeně?
- Jste odvedeni do zotavovací místnosti. Budete tam muset zůstat asi hodinu.
- Sestra na zotavovacím pokoji vám pomůže probudit se. Zkontrolují vaše vitální funkce – krevní tlak a puls – každých 15 minut, dokud se váš krevní tlak a puls neustálí. Také zkontrolují obvaz na vašem kyčli, zda nevykazuje známky neobvyklého nebo nadměrného krvácení.
- Během zotavování budete mít v paži intravenózní (IV) sondu. Pokud poskytovatelé zdravotní péče během procedury odebrali červené krvinky, IV vám tyto buňky dodá zpět. Sestra na zotavovacím sále vám vyjme IV, až budete schopni tolerovat tekutiny.
- Vaše sestra na zotavovacím sále vám pomůže zhluboka se nadechnout, kašlat a změnit polohu, aby vám pomohla zotavit se z anestezie.
Jak se budu cítit po darování kostní dřeně?
Bezprostředně po darování kostní dřeně můžete mít následující nežádoucí účinky:
- Můžete se cítit unavení.
- Vaše hrdlo může být bolestivé a suché z dýchací trubice.
- Můžete cítit nevolnost.
- Můžete se cítit slabí a potřebovat pomoc, pokud potřebujete na záchod. Jakmile se zotavíte z procedury, budete moci jít domů. Nebudete moci odjet domů.
Co se stane s odebranou kostní dření?
Poskytovatelé zdravotní péče filtrují vaši darovanou kostní dřeň, aby odstranili jakýkoli tuk nebo částice kostí. Vaše darovaná kostní dřeň je zpracována v laboratoři, aby mohla být podána infuzí osobě, která je dárcem.
Jaká jsou rizika nebo komplikace dárcovství kostní dřeně?
Většina dárců se po darování kostní dřeně úplně uzdraví. Je důležité si uvědomit, že dárcovství kostní dřeně jsou chirurgické zákroky, které s sebou nesou následující potenciální rizika:
- Reakce na anestezii.
- Poškození nervů nebo svalů.
- Infekce.
- Poranění kyčle v místě vpichu jehly.
Jaké jsou výhody?
Největším přínosem je vědomí, že vaše darování kostní dřeně může zachránit život. Život, který můžete zachránit, může být člen rodiny, přítel nebo někdo, koho neznáte a možná nikdy nepotkáte.
Jak dlouho trvá zotavení z darování kostní dřeně?
Většina dárců se po několikadenním odpočinku může vrátit do práce nebo jiných běžných činností. Může trvat několik týdnů, než se dárci zcela zotaví z darování kostní dřeně. Během rekonvalescence můžete mít následující nežádoucí účinky:
- Dolní část zad a zadní část vašich boků vás může několik dní po zákroku bolet nebo vás bolet. Můžete mít modřiny. Poskytovatelé zdravotní péče mohou doporučit volně prodejné léky na snížení bolesti.
- Někteří lidé se ještě několik dní poté cítí slabí nebo mají problémy s chůzí. V takovém případě mohou poskytovatelé zdravotní péče doporučit užívání doplňků železa. Užívání doplňků může pomoci hladinám červených krvinek vrátit se k normálu. Váš poskytovatel zdravotní péče bude sledovat vaši hladinu červené krve a dá vám vědět, zda potřebujete pokračovat v užívání doplňků.