Krevní testy jsou velmi běžné a používají se k identifikaci nemoci a ke kontrole celkového zdraví člověka. Někteří mohou pociťovat úzkost nebo nervozitu z krevních testů kvůli strachu z jehel nebo krve. Existují kroky, které může člověk podniknout, aby snížil úzkost a připravil se na krevní test.
Existuje několik různých důvodů, proč byste mohli potřebovat provést krevní test:
-
Identifikace onemocnění: váš poskytovatel zdravotní péče mohl požádat o laboratorní test, aby zkontroloval určité stavy nebo nemoci na základě příznaků.
-
Rutinní krevní test: pro každoroční fyzickou prohlídku může váš lékař provést několik běžných krevních testů (jako jsou testy cholesterolu, krevní enzymatické testy, testy glukózy v krvi atd.), aby se ujistil, že jste ve zdravé fyzické kondici.
Poznámka : Krevní testy jsou velmi běžné a nejsou bezprostředním důvodem k obavám.
Typy krevních testů pro starší dospělé
Zatímco krevní testy mohou být požadovány po celý život člověka, existují určité specifické krevní testy, které může lékař požadovat, když člověk stárne. Některé z pozoruhodnějších testů zahrnují:
-
Kompletní krevní obraz (CBC): test, který hodnotí jednotlivé krevní buňky člověka (červené i bílé), který dokáže identifikovat zdravotní problémy, ke kterým může být člověk náchylný.
-
Funkce štítné žlázy: testy, které měří množství hormonu štítné žlázy, který člověk má (poruchy štítné žlázy jsou výraznější u starších žen).
-
Hladiny vitamínů: jak člověk stárne, jeho hladiny vitamínů mají tendenci klesat – krevní test může pomoci zkontrolovat tyto hladiny vitamínů a zjistit, co je třeba regulovat.
-
Lipidový panel: také známý jako testy na cholesterol, měří hladiny tuku a cholesterolu v krvi člověka.
-
Glukóza v krvi : také označované jako měření krevního cukru, může pomoci měřit hladinu glukózy (cukru) v krvi člověka.
Příprava před losováním
Krevní práce může vyžadovat specifickou přípravu, než může začít. Poskytovatel primární péče (PCP) může poskytnout určité pokyny, které pomohou tento proces usnadnit.
Klást otázky
Může být užitečné zeptat se svého PCP, zda existují konkrétní pokyny, které je třeba dodržovat, například zda půjde o krevní test nalačno či nikoli (v takovém případě nebudete určitou dobu před testem jíst ani pít). Pokud se nejedná o krevní test nalačno, můžete se zeptat na další požadavky.
Pít vodu
Před testem vypijte hodně vody, abyste se ujistili, že jste správně hydratovaní. To také umožní, aby byly žíly plnější a znatelnější, a zvýší se objem krve, takže odběr krve bude snazší.
Jezte správné jídlo
Aby se předešlo možnosti mdloby, doporučuje se předem jíst zdravé jídlo.
Je důležité si uvědomit, že některé krevní testy vyžadují půst předem, protože živiny v našem krevním oběhu mohou ovlivnit některé výsledky krevních testů. Jídlo a pití může mít potenciální vliv na vaši krev (jako je například změna hladiny glukózy), takže se před krevním testem ujistěte, že si u svého PCP zkontrolujete, zda smíte jíst nebo pít.
Noste přístupné oblečení
Vyberte si oblečení s krátkým rukávem nebo lehce splývavé oblečení, aby bylo odběr krve snazší.
Zahřejte Oblast
Před zákrokem může zahřátí obecné oblasti, kam pravděpodobně zavedou jehlu, umožnit lepší průtok krve do této oblasti, což usnadní identifikaci žíly k použití. Oblast můžete nejúčinněji zahřát stisknutím teplého obkladu (například teplou žínkou) nebo dokonce malé vyhřívací podložky nebo nošením dlouhých rukávů/vrstv, abyste oblast udrželi v teple (jen se ujistěte, že je lze snadno přemístit a provést test).
Předem prodiskutujte léky a alergie
Je důležité prodiskutovat všechny léky, které užíváte, nebo alergie, které máte, se svým PCP a flebotomem (lékař vyškolený k provádění odběrů krve). Některé léky mohou změnit výsledky krevních testů a některé alergie mohou vyžadovat, aby flebotomista změnil techniku odběru krve.
Některé léky nebo alergie k diskusi mohou zahrnovat:
- Léky na ředění krve: Je důležité, aby váš PCP i flebotomista věděli, zda užíváte léky na ředění krve, aby se věděli připravit na potenciální nadměrné krvácení.
- Alergie na latex: Většina flebotomů nosí během odběru krve latexové rukavice, takže je důležité, aby věděli, zda jste alergičtí, aby se mohli připravit jinak.
Standardní postup krevního testu
Krevní testy obvykle vyžadují pouze krátkou dobu (asi 10 minut pro darování krve nebo ještě kratší dobu pro testovaný vzorek). I když se proces může mírně lišit, obecný postup má tendenci být:
-
Omotání gumičky (škrtidla) kolem paže (pro snadnější identifikaci žil)
-
Výběr žíly, která je velká a snadno přístupná
-
Čištění oblasti lihem
-
Zavedení jehly (pokud dojde k problému se zavedením jehly do vybrané žíly, může být nutné vybrat jinou žílu)
-
Umožnění odběru vzorku krve v připojené zkumavce nebo injekční stříkačce
-
Vyjmutí jehly a uvolnění turniketu
-
Umístění gázy na místo k zastavení krvácení a přiložení obvazu
Tipy na snížení úzkosti
Odběr krve může být poměrně krátká procedura, ale někteří lidé mohou pociťovat úzkost z představy, že si nechají zapíchnout jehlu nebo uvidí krev. Strach z vidění krve je známý jako hemofobie a strach z jehel je známý jako trypanofobie. Pokud máte některý z těchto stavů, je důležité, abyste o tom informovali svého PCP a flebotoma, aby vám mohli při odběru krve vhodně pomoci.
Pokud jde o odběr krve, pokusit se snížit úzkost je pro vás nejen prospěšné, ale také zajistí, že stres nebude mít za následek zvýšený krevní tlak (který může stáhnout žíly a ztížit proceduru). Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zůstali v klidu.
Zhluboka se nadechněte
Zhluboka se nadechnete a soustředíte se na dýchání před schůzkou a během ní může pomoci uvolnit vaši mysl a tělo a celkově to usnadnit. Můžete použít dechové praktiky nebo se jednoduše zaměřit na hluboké dýchání a výdech.
Zapojte se do uklidňujících/meditačních praktik
Může být prospěšné také spárovat dechová cvičení s meditativními praktikami, jako je řízená meditace. Někomu může také poslech uklidňující hudby před pomoci zmírnit napětí a podpořit uvolněný stav.
Odvracej zrak, když se odebírá krev
Pokud máte strach z jehel nebo z pohledu na krev, požádejte doktora, aby vás nechal odvrátit, než vám jehlu zapíchnou. Neviditelné zasunutí jehly nebo krve může potenciálně usnadnit proces.
Zeptejte se na způsoby, jak minimalizovat nepohodlí/bolest
Promluvte si předem se svým poskytovatelem zdravotní péče a sdělte mu své obavy z odběru krve. Zeptejte se, zda existují způsoby nebo metody, jak minimalizovat bolest nebo nepohodlí, jako jsou znecitlivující gely nebo použití menších jehel.
Kromě toho, pokud jste již dříve odebírali krev, dejte osobě provádějící zákrok vědět, zda existuje konkrétní žíla nebo oblast, která v minulosti fungovala dobře, aby nedošlo k opakovanému zapíchnutí jehlou.
Vedlejší účinky odběru krve
Během testu nebo po něm můžete zaznamenat následující nežádoucí účinky:
-
lehké modřiny v místě vpichu
-
točení hlavy
-
podráždění při pohledu na injekci
-
krvácející
-
bolestivost v místě vpichu a kolem něj
Nežádoucí účinky jsou dočasné a mají tendenci samy odeznít. Pokud zaznamenáte pokračující a/nebo rozsáhlé krvácení v místě vpichu, a to i po použití gázy a obvazů, okamžitě kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče.
Co dělat po odběru krve
Po proceduře je třeba mít na paměti několik věcí.
Jezte po krevním testu
Zejména v případě, že je nutné se předem postit, mějte s sebou lehkou svačinku a láhev vody, kterou budete konzumovat po proceduře. To může pomoci předejít nevolnosti a závratím a uklidnit vás, dokud nesníte něco vydatnějšího. Některé doporučené občerstvení zahrnují:
-
Ořechy, jako jsou vlašské ořechy, mandle nebo kešu
-
Sušenky z arašídového másla
-
Sendvič s arašídovým máslem
-
Sýr a krekry
Modřiny po krevních testech
Po odběru krve je běžné zaznamenat lehké modřiny v oblasti, kde jste odebrali krev. Několik věcí, které je třeba mít na paměti:
- Abyste zabránili vzniku modřin: můžete potenciálně pomoci zabránit vzniku modřin tím, že pevně přidržíte gázu na místě po dobu alespoň 2 minut – zabráníte tak prosakování krve kolem otvoru a do okolní tkáně.
- Pomoc s bolestivými modřinami: pokud pociťujete bolest/bolest z modřiny, použijte ledový obklad, který pomůže snížit bolest nebo zánět.