Omrzliny – První pomoc a jak dlouho se hojí? (1. – 4. stupně)

Omrzlina je poškození kůže způsobené mrazem pod 0 stupňů Celsia. Je pravděpodobnější, že dostanete omrzliny v jakékoli situaci, která vede k dlouhodobému vystavení chladu:

  • Během zimy.
  • Za větrného počasí.
  • Ve vysokých nadmořských výškách.
  • Pokud nemáte úkryt před chladným počasím.

Omrzliny můžete získat i pod oblečením do chladného počasí.

Omrzliny mohou vést k trvalému nevratnému poškození tkáně (nekróze). Způsob, jak předejít omrzlinám, je omezit pobyt venku a často zahřívat své tělo, pokud jste vystaveni mrazu.

Pokud si myslíte, že máte omrzliny, jděte dovnitř nebo vyhledejte úkryt před chladem. Poté okamžitě zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče nebo navštivte pohotovost, abyste snížili riziko poškození tkáně.

Koho omrzliny postihují?

Omrzliny mohou postihnout každého, kdo je vystaven nízkým teplotám. Nejčastěji se vyskytuje na prstech rukou, nohou, nosu a uších. Při dlouhodobém vystavení chladu je pravděpodobnější, že dostanete omrzliny, zvláště pokud:

  • Jsou mladší 18 let nebo jsou starší 65 let.
  • Žijte a pracujte v chladném podnebí.
  • Jsou bez bydlení.
  • Máte základní zdravotní stav, jako je onemocnění periferních cév, podvýživa, Raynaudův syndrom, hypotyreóza, artritida nebo diabetes.
  • Kouřit tabákové výrobky.

Jak časté jsou omrzliny?

Omrzliny jsou běžné, ale jsou méně časté než dříve. Lidé mají totiž lepší přístup k oblečení do chladného počasí a vědí více o nebezpečí omrzlin a o tom, jak jim předcházet.

Jaká jsou fáze omrzlin?

Příznaky omrzliny se objevují ve třech fázích, které zahrnují pocit:

  1. Studené, bolestivé a bolestivé (omrzlina).
  2. Špendlíky (povrchové omrzliny).
  3. Necitlivost (hluboké omrzliny).

Pokud zaznamenáte některý z příznaků druhé nebo třetí fáze omrzlin, okamžitě vyhledejte lékařské ošetření, abyste předešli dlouhodobému poškození.

PŘÍZNAKY A PŘÍČINY

Jak vypadá omrzlina?

Příznaky omrzlin se liší podle toho, v jaké fázi se nacházíte, a podle závažnosti poškození kůže, které nachlazení způsobilo.

  • Frostnip: Během mrazu nebo první fáze omrzlin můžete vidět, že vaše postižená kůže je červená až fialová nebo světlejší než váš přirozený tón pleti. Vaše pokožka může být také studená, mírně bolestivá a mravenčí. Frostnip je varovnou fází, kdy je poškození kůže pouze dočasné. Pokud zaznamenáte příznaky, okamžitě vlezte dovnitř a postiženou oblast pokožky rozmrazte teplou (nikdy horkou) vodou. Poté si můžete všimnout malých červených hrbolků (omrzlin) na kůži. I když máte mírné příznaky, navštivte poskytovatele zdravotní péče, abyste se ujistili, že nemáte dlouhodobé poškození mrazem.
  • Povrchové (povrchové) omrzliny: Jedná se o druhé stadium omrzlin a vyžaduje lékařské ošetření. Vaše pokožka může být teplá, ale voda ve vaší kůži pomalu mrzne do ledových krystalů. Vaše pokožka obsahuje více než 60 % vody. To může způsobit pocit „mračení a jehel“. Kůže vás navíc může štípat nebo otékat. Po zahřátí můžete mít bolestivé, flekaté skvrny nebo fialové nebo modré oblasti kůže jako modřiny. Vaše kůže se může začít loupat a cítit se jako spálená od slunce. Zhruba po dni se vám také mohou v oblasti objevit puchýře naplněné tekutinou.
  • Těžké (hluboké) omrzliny: Ve třetí fázi omrzlin vám zmrznou spodní vrstvy kůže (podkoží) a dojde k celkovému znecitlivění. Může být obtížné pohnout omrzlou oblastí nebo s ní nebudete moci normálně pohybovat. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Den nebo dva po vystavení chladu se na omrzlé kůži objeví velké puchýře. Vaše omrzlá kůže zčerná, protože vaše kožní buňky po zmrazení odumírají. Na vaší kůži se může vytvořit tvrdý černý obal (krunýř), který sám odpadne. Pokud tomu tak není, poskytovatel zdravotní péče jej chirurgicky odstraní.

Omrzliny jsou nebezpečné, protože často znecitliví vaši pokožku, takže nemusíte mít pocit, že je vůbec něco v nepořádku. Pokud se domníváte, že máte omrzliny nebo omrzliny, kontaktujte poskytovatele zdravotní péče.

Můžete mít omrzliny a nevíte o tom?

Ano. Mnoho lidí, kteří dostanou omrzliny, si vůbec neuvědomuje, že je mají. To se děje proto, že omrzliny otupují vaše nervy a mohou způsobit poškození hluboko uvnitř vaší kůže. Po příchodu z nachlazení nemusíte zaznamenat žádné příznaky. Je důležité omezit pobyt venku při teplotách pod bodem mrazu, abyste předešli omrzlinám.

Kde jsou běžná místa k omrzlinám?

Omrzliny mohou postihnout kteroukoli část vaší pokožky, ale je pravděpodobnější, že si omrznete končetiny. Toto jsou části vašeho těla, které jsou nejvíce vystaveny nízkým teplotám, i když jsou svázané a zahrnují vaše:

  • Ruce a prsty
  • Nohy a prsty
  • Obličej a nos
  • Uši

Jak poznám, že má moje dítě omrzliny?

Může být obtížné zjistit, zda má vaše dítě omrzliny. Kojenci se netřesou jako dospělí, protože nemají tolik energie uložené. Starší děti jsou obvykle příliš zaneprázdněné zábavou venku, než aby si všimly, že jsou omrzlé.

Pokud je vaše miminko nebo batole venku v mrazu byť jen 10 minut, je na čase je zkontrolovat. Pokud si všimnete, že části jejich kůže jsou světlejší než jejich přirozený odstín pleti, červené, bílé nebo šedé, kontaktujte jejich poskytovatele zdravotní péče.

Pokud jsou vaše děti starší a byly venku déle než půl hodiny v mrazu, dokonce i s oblečením do chladného počasí, požádejte je, aby vešly dovnitř a svlékly si mokré oblečení. Měli by se obléknout do suchého oblečení a zahřát si tělo pod přikrývkami. Teplá koupel může také pomoci vašemu dítěti zahřát se před chladem. Vždy používejte vlažnou, nikdy horkou vodu.

Jak omrzliny vznikají?

Mrazivé teploty způsobují omrzliny. Nízké teploty (mírně nad bodem mrazu) po dlouhou dobu mohou také způsobit omrzliny. Omrzliny můžete získat:

  • Vystavení teplotám pod bodem mrazu.
  • Mít zmrzlé předměty jako ledový obklad nebo kov přitisknutý ke kůži.
  • Nenosíte dostatečné oblečení, které by vaši pokožku chránilo před chladem.

I když máte na sobě ochranný oděv, jako je čepice, boty a rukavice, stále můžete přes oblečení dostat omrzliny.

Když dostanete omrzliny, voda ve vaší kůži zmrzne a krystalizuje. Více než 60 % vaší pokožky obsahuje vodu. To poškozuje vaše kožní buňky a tkáně, což brání průtoku krve do těchto oblastí vašeho těla. Silné omrzliny mohou poškodit vaše svaly, nervy a klouby.

Jak dlouho trvá, než dostanete omrzliny?

Omrzliny můžete dostat za 30 minut nebo méně, pokud je chlad větru -26 °C nebo nižší. Pokud žijete nebo pracujete v chladném klimatu, snažte se omezit pobyt venku, abyste předešli poškození kůže.

Jaká musí být zima, abyste omrzli?

Mrazivé teploty způsobují omrzliny. Aby vám omrzly, musí být chladnější než 32 F nebo 0 C. Pamatujte, že pokud fouká vítr, teplota může být výrazně nižší, což může zvýšit riziko omrzlin.

Jak se omrzliny diagnostikují?

Poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje omrzliny po fyzickém vyšetření a možných zobrazovacích testech. Během vyšetření bude váš poskytovatel hledat změnu barvy kůže nebo jiné kožní příznaky, jako je skvrnitost nebo puchýře. Váš poskytovatel vám také položí otázky týkající se vašeho vystavení chladu. Například, jak dlouho jste byli vystaveni mrazu a jaká byla teplota během expozice?

V závislosti na závažnosti vašich příznaků může váš poskytovatel provést zobrazovací test, jako je rentgen, aby se podíval pod vaši kůži na poškození tkáně.

Co je známkou trvalého poškození kůže omrzlinami?

Váš poskytovatel zdravotní péče vám dá vědět, zda je vaše poškození kůže trvalé. Známkou toho, že máte dočasné poškození kůže, je přítomnost jasných puchýřů. Pokud máte puchýře plné krve, můžete mít trvalé poškození. Pokud vaše pokožka zčerná nebo ztmavne, než je váš přirozený tón pleti, je to známka vážného poškození tkáně. V takovém případě možná budete potřebovat chirurgický zákrok k odstranění poškozené kůže, abyste zabránili sekundární infekci nebo gangréně.

Jak se omrzliny léčí?

Léčba omrzlin se liší v závislosti na fázi.

Pokud zaznamenáte známky omrzliny, jděte dovnitř nebo najděte úkryt, abyste se dostali z mrazu, pokud je to možné. Dále proveďte tyto kroky k zahřátí postižené pokožky:

  • Jemně si sundejte oblečení do chladného počasí, jako jsou rukavice nebo boty. Měli byste také odstranit všechny šperky, jako jsou prsteny nebo hodinky, pokud se nacházejí v blízkosti postižené oblasti kůže. Pokud je vaše oblečení mokré, oblékněte si suché oblečení.
  • Umístěte postiženou kůži do lázně s teplou (ne horkou) vodou. Půjde o pomalý proces zahřívání, který může trvat nejméně 30 minut.
  • Umístěte přikrývky na postiženou oblast pokožky. Neomotávejte přikrývky kolem pokožky, protože by to mohlo přerušit krevní oběh a zabránit průtoku krve do postižených tkání.
  • Vyhněte se působení tepla přímo na pokožku, abyste předešli popálení.

Pokud máte známky nebo příznaky povrchových nebo hlubokých omrzlin, které jsou druhým a třetím stádiem omrzlin, okamžitě navštivte poskytovatele zdravotní péče za účelem ošetření. Čas je při omrzlinách kritický. Můžete pociťovat silnou bolest s omrzlinami, když vaše kůže taje.

K léčbě omrzlin poskytovatel zdravotní péče:

  • Zvyšte svou tělesnou teplotu ve vlažné vodě nebo přikládáním teplých vlhkých zábalů na pokožku po dobu až 30 minut.
  • Aplikujte obvazy na ránu na omrzlou pokožku pomocí sterilních obvazů, prsty na rukou a nohou držte oddělené, abyste se netřeli.
  • Otestujte průtok krve v postižené oblasti vašeho těla. Pokud máte omrzliny třetího stupně, může vás váš poskytovatel také připojit k IV (jehla, která vám vstoupí do žíly na paži, aby dodávala tekutiny), aby se zlepšil váš krevní oběh.
  • Dejte vám antibiotika a léky proti bolesti, jako je ibuprofen.
  • Rehydratujte své tělo tím, že dostanete vodu (omrzliny dehydratují vaše tkáně).
  • Poskytněte kyslíkovou terapii. V případě extrémních omrzlin vás může poskytovatel nechat dýchat čistý kyslík v přetlakové místnosti. Tato léčba, nazývaná hyperbarická oxygenoterapie, pomáhá některým lidem rychleji se léčit zvýšením hladiny kyslíku v krvi.

Potřebuji operaci kvůli omrzlinám?

U závažných případů omrzlin může být nutné, aby váš poskytovatel po vyléčení provedl operaci k odstranění odumřelé kůže a tkáně. Zjištění, zda potřebujete operaci, může trvat dny nebo dokonce měsíce. Chirurg může potřebovat odstranit (amputovat) prsty na rukou nebo nohou, pokud vaše tkáň odumřela nebo pokud se u vás rozvine gangréna.

Mohu omrzliny léčit doma?

Pokud máte omrzliny nebo omrzliny, měli byste vyhledat péči zdravotnického pracovníka. Pokud jste v odlehlé oblasti nebo nemůžete okamžitě jít do nemocnice, můžete podniknout kroky k léčbě omrzlin doma, abyste zabránili poškození kůže a tkání. Vaší prioritou je zajistit, abyste zůstali v teple. Měli byste si najít úkryt a zabránit zahřívání a opětovnému zmrazování těla, které může způsobit vážnější poškození kůže. Chcete-li se zahřát, postupujte takto:

  • Odstraňte veškeré mokré oblečení a oblékněte si suché oblečení.
  • Poraněné místo mírně nadzvedněte.
  • Zahřejte pokožku namáčením omrzlé oblasti v teplé vodě, kolem 37 C až 39 C. Může být obtížné určit teplotu vody, protože vaše pokožka může být necitlivá. Použijte teploměr, pokud jej máte k dispozici. Až bude vaše pokožka opět měkká nebo po alespoň 30 minutách, můžete ji přestat zahřívat.
  • Zakryjte omrzlé místo čistým hadříkem. Pokud máte omrzlé prsty na rukou nebo nohou, zabalte je každý zvlášť. Ujistěte se, že je máte oddělené, abyste se vyhnuli stresu nebo tlaku. Vyhněte se pevnému omotávání prstů na rukou a nohou, aby krev mohla snadno cirkulovat.
  • Během rozmrazování se snažte s oblastí vůbec nehýbat. Vyhněte se chůzi po omrzlých prstech nebo chodidlech.
  • Nedrhněte omrzlá místa, protože tření tvrdé nebo necitlivé kůže může způsobit poškození tkáně.

Během procesu rozmrazování můžete pociťovat bolest. To je normální. Můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče.

Jak mohu zabránit omrzlinám?

Zde je několik tipů, jak předcházet omrzlinám:

  • Vyhněte se chození ven: Když je venku zima, snažte se zůstat doma.
  • Omezte své výlety: Pokud musíte jít ven, zkuste to omezit na 10 nebo 15 minut, než se vrátíte na několik hodin dovnitř.
  • Teple se oblečte, než půjdete ven: Oblékněte se vhodně, kdykoli víte, že budete v nízkých teplotách. Vrstvete si oblečení. Noste teplé ponožky, silnou čepici, palčáky a přes obličej, uši a ústa těžký šátek.
  • Noste větruodolné a nepromokavé oblečení: Noste oblečení navržené tak, aby udrželo vaši hlavu a krk v teple.
  • Nepřerušujte krevní oběh: Ujistěte se, že vaše boty a oblečení nejsou příliš těsné. To může způsobit špatnou cirkulaci. Pokračujte v pohybu, abyste udrželi dobrý průtok krve.

Při cestování v chladném počasí mějte vždy s sebou telefon. Je to vaše záchranné lano pro lékařskou pomoc, pokud máte nehodu nebo uvíznete na silnici. Nakonec si do auta přibalte autonouzovou sadu. Budete tak připraveni s první pomocí, jídlem a vodou, rukavicemi, botami a přikrývkami, kdykoli se počasí zhorší.

Co mohu očekávat, když mám omrzliny?

Pokud si myslíte, že máte omrzliny, jděte dovnitř a kontaktujte poskytovatele zdravotní péče nebo navštivte pohotovost.

Doba potřebná k tomu, aby se vaše omrzlá pokožka po ošetření cítila lépe, závisí na tom, v jaké fázi omrzlin jste byli a jak dlouho. Pokud máte velmi mírnou omrzlinu, můžete se uzdravit během několika dnů až týdnů. Omrzliny druhé fáze mohou trvat až šest měsíců, než se vaše pokožka zahojí. Během procesu hojení můžete zaznamenat strupy a změnu barvy kůže. Třetí a nejtěžší stadium omrzlin může způsobit trvalé poškození kůže. K opravě tohoto typu poškození kůže možná budete potřebovat operaci. Poskytovatel zdravotní péče vám může poskytnout nejlepší časovou osu, kdy můžete očekávat uzdravení pokožky na základě závažnosti vašich příznaků.

Jaké jsou komplikace omrzlin?

Jsou možné komplikace z omrzlin. Když omrzliny pokračují i ​​přes první fázi (omrzlina), může mít dlouhodobé vedlejší účinky, včetně:

  • Poškození nervů (neuropatie).
  • Silné pocení
  • Být citlivější na chlad
  • Omrzlina artritida, ztuhlost rukou a nohou
  • Změna barvy kůže
  • Poškození nebo ztráta nehtů
  • Zjizvení

Je také pravděpodobnější, že jakmile se to stane, znovu umrznete.

Závažné komplikace omrzliny mohou zahrnovat:

  • Gangréna
  • Sekundární infekce
  • Amputace
  • Poškození vašich šlach, svalů a kostí

Kdy bych měl navštívit poskytovatele zdravotní péče?

Pokud si myslíte, že máte omrzliny, nečekejte a vyhledejte pomoc. Okamžitě kontaktujte poskytovatele zdravotní péče nebo navštivte pohotovost. Rychlým jednáním a odstraněním se z mrazu můžete předejít vážným komplikacím.

Jaké otázky bych měl položit svému lékaři?

  • V jaké fázi omrzlin mám?
  • Budu mít dlouhodobé poškození z omrzlin?
  • Jak se mám starat o svou pokožku, když se hojí?
  • Potřebuji operaci k léčbě omrzlin?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *