Příznaky plicní embolie – Jak dlouho plicní embolie trvá?

Nejčastější příčinou plicní embolie je hluboká žilní trombóza. Toto je krevní sraženina ve vaší noze nebo pánvi. Sraženina se může pohybovat (nebo se mohou odlomit kousky) a cestovat vaším krevním řečištěm, dokud se nedostane do plic, kde uvízne. To pak ovlivňuje váš průtok krve a dýchání.

Některé věci mohou zvýšit vaše riziko vzniku krevní sraženiny. Tyto zahrnují:

  • být neaktivní po dlouhou dobu; například, když se zotavujete po velké operaci nebo sedíte nehybně během dlouhé cesty
  • mít krev, která se snadněji sráží; například pokud máte nadváhu, jste těhotná nebo užíváte antikoncepční pilulky
  • mající rakovinu, zejména rakovinu prostaty a rakovinu prsu
  • poškození vašich krevních cév v důsledku zranění nebo operace
  • máte genetickou poruchu, která zvyšuje pravděpodobnost srážení krve

Další informace o rizicích cestování a plicní embolie naleznete níže v našich FAQ o létání.

Příznaky plicní embolie

Příznaky plicní embolie mohou zahrnovat:

  • bolest na hrudi
  • pocit nedostatku vzduchu
  • vykašlávání krve
  • pocit na omdlení nebo na omdlení

Vaše příznaky mohou záviset na tom, jak velká je plicní embolie a kde se nachází. Například, pokud je sraženina malá a v krevní cévě na vnějším okraji plic, můžete mít mírné příznaky. Pokud je krevní sraženina velká a v centrální krevní cévě, může způsobit náhlý kolaps.

Pokud máte příznaky plicní embolie, včetně potíží s dýcháním a bolesti na hrudi, zavolejte sanitku a vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve. Pokud jste těhotná nebo jste v posledních šesti týdnech porodila, získejte také pohotovostní pomoc.

Někdy mohou být příznaky plicní embolie několik týdnů neurčité a nepříjemné, nebo mohou být náhlé a závažné. Někteří lidé mají málo příznaků, pokud vůbec nějaké. Příznaky plicní embolie mohou být způsobeny i jinými zdravotními stavy, ale pokud některý z nich máte, navštivte co nejdříve praktického lékaře.

Diagnóza plicní embolie

Pokud se praktický lékař domnívá, že máte známky plicní embolie, pravděpodobně vám poskytne nějakou léčbu a zajistí, abyste co nejdříve šel do nemocnice na vyšetření. Může se klidně stát, že jste v nemocnici (například po operaci), když se příznaky objeví.

V nemocnici můžete podstoupit následující testy.

  • Krevní test zvaný D-dimer. Pokud je výsledek testu negativní, může to pomoci vyloučit DVT a plicní embolii.
  • Ultrazvuk žil na nohou . To využívá zvukové vlny k pohledu na vaši krev, jak proudí krevními cévami v nohách.
  • Počítačová tomografie plicní angiogram (CTPA). Jedná se o CT vyšetření, při kterém jste do krevního oběhu vstříkli barvivo, abyste zjistili, zda nedošlo k ucpání tepen (krevních cév) do vašich plic.
  • Izotopové skenování plic (také nazývané ventilace-perfuze nebo V/Q skenování). Tento test vám může být nabídnut, pokud máte problémy s ledvinami nebo nemůžete mít CTPA z nějakého jiného důvodu. Ukazuje, kolik krve a vzduchu se dostává do vašich plic.

Váš lékař může provést další testy, jako je rentgen hrudníku, EKG a krevní testy, aby potvrdil, zda máte plicní embolii nebo jiný stav.

Léčba plicní embolie

Pokud máte plicní embolii, je důležité, aby byla rychle léčena. To znamená, že léčbu plicní embolie obvykle zahájíte, zatímco čekáte na testy nebo na výsledky testů. Možná budete muset být přijati do nemocnice, pokud ještě nejste v nemocnici. Může vám být podán kyslík, který vám pomůže dýchat, a v případě potřeby tekutina prostřednictvím kapání.

Hlavní léčbou plicní embolie je typ léku nazývaný antikoagulant. Možná budete také potřebovat léčbu, abyste se zbavili stávající sraženiny.

Antikoagulancia

Antikoagulancia zabraňují tvorbě krevních sraženin nebo zabraňují jejich zvětšování. Jaký typ antikoagulantu vám lékař doporučí, bude záviset na řadě věcí. Mezi ně patří, jak závažná je vaše plicní embolie a váš celkový zdravotní stav, stejně jako místní pokyny a dostupnost léčby.

Některé antikoagulační léky na léčbu plicní embolie máte jako injekci a jiné můžete spolknout jako tablety. Pokud máte plicní embolii, lékař vám pravděpodobně doporučí užívat antikoagulancium zvané heparin a poté začněte užívat antikoagulační tablety.

Existují dva hlavní typy perorálních antikoagulancií:

  • přímá perorální antikoagulancia (DOAC), jako je apixaban, rivaroxaban, dabigatran a edoxaban
  • warfarin

DOAC mohou být první možností, kterou váš lékař doporučuje. Tyto léky mají tu výhodu, že nemusíte být tak pečlivě sledováni jako u starších antikoagulancií, jako je warfarin.

Pokud užíváte warfarin, budete muset pravidelně podstupovat krevní testy, abyste se ujistili, že lék má správný účinek na ředění krve. Toto se nazývá test mezinárodního normalizovaného poměru (INR). Pokud berete DOAC, nebudete muset být tímto způsobem sledováni.

Po plicní embolii budete muset užívat antikoagulancia alespoň tři měsíce. V závislosti na vaší anamnéze a na tom, proč se u vás vyvinula plicní embolie, může lékař doporučit, abyste v užívání antikoagulancií pokračovali déle. To má zabránit dalšímu vzniku krevních sraženin.

Pokud užíváte antikoagulancium, vaše sestra nebo lékař by vám měl dát informační brožuru o antikoagulancii a výstražnou kartu, které byste měli mít vždy u sebe.

Léčba k odstranění sraženin

Pokud se váš lékař domnívá, že máte život ohrožující plicní embolii, možná budete potřebovat léčbu k jejímu odstranění. Může vám být podán typ léku nazývaný trombolytikum. Ty pomáhají rozpouštět krevní sraženiny.

Pokud se vážně necítíte dobře s život ohrožujícími krevními sraženinami nebo jiná léčba nezabrala, může vám lékař navrhnout operaci k odstranění krevní sraženiny. Toto se nazývá embolektomie. Existuje několik různých způsobů, jak to lze provést. Embolektomii můžete provést pomocí katétru. To je, když chirurg vloží tenkou trubici do vaší žíly a přesune ji tam, kde je sraženina. Váš chirurg pak může rozbít sraženinu pomocí katetru a odstranit ji. Nebo můžete podstoupit otevřenou operaci, kde váš chirurg provede řez v krevní cévě, aby odstranil sraženinu.

Prevence plicní embolie

Prevence plicní embolie v nemocnici

Pokud jste v nemocnici kvůli velké operaci nebo kvůli nemoci, může být pravděpodobnější, že se u vás rozvine hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie. Když jste v nemocnici, vaše sestra nebo lékař změří vaše riziko vzniku krevní sraženiny a může vás požádat, abyste provedli následující.

  • Pijte hodně tekutin. Pokud nemůžete pít, budete dostávat tekutiny kapačkou.
  • Vstaňte a začněte se hýbat co nejdříve po operaci nebo nemoci.
  • Noste kompresní punčochy, abyste podpořili krevní oběh.
  • Použijte přerušované pneumatické kompresní zařízení. Jedná se o nafukovací manžetu omotanou kolem nohy nebo chodidla a elektrickou pumpu, která ji nafoukne a stlačí vaše hluboké žíly.
  • Vezměte si antikoagulační léky, jako je heparin.

Snížení rizika plicní embolie při cestování

O rizicích vzniku hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie při cestování se můžete dozvědět z našich FAQ o létání níže.

Existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste snížili své šance na krevní sraženinu na cestách.

  • Vstaňte a procházejte se, kdykoli můžete.
  • Noste volné oblečení.
  • Cvičte nohy na sedadle; například každou půlhodinu ohněte a narovnejte kolena, chodidla a prsty na nohou.
  • Pijte dostatek vody (alespoň 250 ml každé 2 hodiny), abyste nebyli dehydratovaní, a nepijte hodně alkoholu.

Pokud jste nedávno podstoupili operaci, měli jste dříve krevní sraženinu nebo máte jiné zdravotní problémy, které zvyšují pravděpodobnost vzniku sraženiny, promluvte si s praktickým lékařem. Mohou vám navrhnout, abyste při cestování nosili kompresní punčochy nebo letecké ponožky.

Pokud se u vás po dlouhé cestě objeví bolestivé a oteklé nohy nebo jakékoli dýchací potíže, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Uvědomte si, že může trvat hodiny, dny nebo dokonce týdny, než si něčeho všimnete.

Plicní embolie a těhotenství

Pokud jste těhotná, máte čtyřikrát nebo pětkrát vyšší pravděpodobnost, že se u vás vyvine krevní sraženina (DVT a plicní embolie) (ačkoli je to vzácné). Máte také větší šanci, že dostanete plicní embolii těsně po porodu, zvláště pokud jste měli císařský řez.

Existují některá antikoagulancia (léky, které zabraňují srážení krve), které mohou poškodit vyvíjející se dítě, takže byste je neměla užívat, když jste těhotná. Patří mezi ně warfarin a přímá perorální antikoagulancia. Popis těchto léků naleznete v části věnované léčbě výše. Pokud užíváte warfarin nebo jiné antikoagulační tablety a myslíte si, že byste mohla být těhotná, okamžitě to sdělte svému lékaři.

Pokud se váš lékař domnívá, že máte vysoké riziko vzniku krevní sraženiny, může vám během těhotenství nabídnout injekce heparinu. Heparin je bezpečné užívat, když jste těhotná, protože nepřechází z vás na vaše dítě. Možná budete muset užívat antikoagulační léky po dobu nejméně šesti týdnů po porodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *