Pískání v uších může znít jako foukání, řev, bzučení, syčení, hučení, pískání nebo syčení. Slyšené zvuky mohou být tiché nebo hlasité. Osoba si dokonce může myslet, že slyší unikající vzduch, tekoucí vodu, vnitřek mušle nebo hudební noty.
Co znamená pískání v uších
Mírnou formu tinnitu (pískání v uších) jednou za čas zaznamená téměř každý. Obvykle to trvá několik minut. Neustálé nebo opakující se pískání v uších však může být stresující a může ztížit soustředění nebo spánek.
Pískání v uších může být:
- Subjektivní, což znamená, že zvuk slyší pouze osoba
- Objektivní, což znamená, že zvuk slyší jak postižená osoba, tak vyšetřující osoba (pomocí stetoskopu v blízkosti ucha, hlavy nebo krku osoby)
Příčiny pískání v uších
Není přesně známo, co způsobuje, že člověk „slyší“ zvuky bez vnějšího zdroje hluku. Pískání v uších však může být příznakem téměř jakéhokoli ušního problému, včetně:
- Ušní infekce
- Cizí předměty nebo vosk v uchu
- Ztráta sluchu
- Meniérova nemoc – porucha vnitřního ucha, která zahrnuje ztrátu sluchu a závratě
- Problém s eustachovou trubicí (trubice, která vede mezi středním uchem a hrdlem)
Antibiotika, aspirin nebo jiné léky mohou také způsobit zvuky v uších. Alkohol, kofein nebo kouření mohou zhoršit pískání v uších, pokud ho již daná osoba má.
Někdy je pískání v uších příznakem vysokého krevního tlaku, alergie nebo anémie. Ve vzácných případech je pískání v uších známkou vážného problému, jako je nádor nebo aneuryzma. Mezi další rizikové faktory pískání v uších patří porucha temporomandibulárního kloubu (TMJ), cukrovka, problémy se štítnou žlázou, obezita a poranění hlavy.
Pískání v uších je běžný u válečných veteránů a u dospělých ve věku 65 let nebo starších. Postiženy mohou být i děti, zejména ty s těžkou poruchou sluchu.