Nízký krevní tlak je stav, kdy krevní tlak klesne pod normální hodnoty. Krevní tlak je měřen v milimetrech rtuti (mmHg) a normální hodnoty jsou 120/80 mmHg. Nízký krevní tlak může být způsoben různými faktory, jako je dehydratace, anémie, infekce nebo léky. Nízký krevní tlak může způsobit únavu, závratě, nevolnost, slabost, bledost a ztrátu vědomí.
Léčba nízkého krevního tlaku zahrnuje užívání léků, změny životního stylu a výživy.
Příznaky nízkého krevního tlaku
Příznaky nízkého krevního tlaku (hypotenze) mohou zahrnovat závratě, ospalost, slabost, únavu, bledost, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, ztrátu síly, ztrátu koordinace, závratě, závratě a mdloby. Nízký krevní tlak může také způsobit bolesti hlavy, závratě, nevolnost, závratě, ztrátu vědomí a dokonce i křeče. Dlouhodobé nízké krevní tlaky mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako je srdeční selhání, mrtvice a dokonce i smrt.
Léčba nízkého krevního tlaku obvykle zahrnuje léky, stravu a cvičení.
Diagnostika nízkého krevního tlaku
Diagnostika nízkého krevního tlaku je proces zkoumání, který se používá k identifikaci příčin nízkého krevního tlaku. Diagnostika může zahrnovat fyzické vyšetření, laboratorní testy, jako je krevní test na cukr, krevní test na elektrolyty a další testy. Diagnostika může také zahrnovat zkoumání historie pacienta, včetně informací o jeho zdravotním stavu, léčbě a lékařských záznamech.
Diagnostika nízkého krevního tlaku je důležitá pro stanovení správného léčebného plánu.
Léčba nízkého krevního tlaku
Cílem léčby je zvýšit krevní tlak na normální hodnoty. Léčba může zahrnovat léky, změny životního stylu, dietu nebo další léčebné postupy. Léky mohou zahrnovat diuretika, beta-blokátory, ACE inhibitory nebo další léky, které jsou navrženy tak, aby zvýšily krevní tlak.
Změny životního stylu mohou zahrnovat zvýšení fyzické aktivity, snížení konzumace soli a kofeinu a zvýšení příjmu tekutin.
Dieta může zahrnovat zvýšení příjmu potravin bohatých na vlákninu, snížení příjmu tuků a zvýšení příjmu potravin bohatých na draslík.
Další léčebné postupy mohou zahrnovat akupunkturu, masáže nebo jiné alternativní terapie.
Změny životního stylu pro prevenci nízkého krevního tlaku
Změny mohou zahrnovat zdravou stravu s nízkým obsahem soli, dostatečnou fyzickou aktivitu, omezení konzumace alkoholu a kouření, a dostatečný spánek. Zdravá strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, libové maso a ryby.
Doporučuje se také omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku a cukru. Dostatečná fyzická aktivita by měla být alespoň 30 minut denně. Doporučuje se také omezit konzumaci alkoholu a kouření.
Dostatečný spánek je také důležitý pro prevenci nízkého krevního tlaku.
Léky na léčbu nízkého krevního tlaku
Léky na léčbu nízkého krevního tlaku jsou léky, které se používají k regulaci krevního tlaku. Tyto léky mohou být buď v tabletách nebo ve formě injekcí. Jsou obvykle předepisovány lékařem, aby se snížil krevní tlak, který je příliš vysoký. Léky na léčbu nízkého krevního tlaku mohou být buď diuretika, beta-blokátory, ACE inhibitory nebo antagonisté vápníku. Tyto léky mohou být také kombinovány s jinými léky, aby se dosáhlo optimálního účinku.
Před užíváním těchto léků je důležité konzultovat s lékařem, aby se zabránilo vedlejším účinkům.
Komplikace nízkého krevního tlaku
Komplikace nízkého krevního tlaku (hypotenze) je stav, kdy je krevní tlak nižší než normální. Může to vést k řadě problémů, včetně závratí, omdlení, ztráty vědomí, bolesti hlavy, únavy, slabosti, záchvatů, ztráty koordinace a dokonce i mrtvice. Nízký krevní tlak může být způsoben mnoha faktory, včetně nedostatku tekutin, nedostatku vitamínů, nedostatku spánku, změn v hormonálních hladinách, stresu, vysokého cholesterolu, cukrovky, vysokého krevního tlaku a mnoha dalších.
Léčba nízkého krevního tlaku zahrnuje změny ve stravě, zvýšení fyzické aktivity, užívání léků a dalších terapií.