Jak odstranit dlouhodobý hnilobný zápach z úst?

Halitóza je lékařský termín pro zápach z úst. Každý má čas od času nepříjemný zápach z úst – zvláště po konzumaci česneku, cibule nebo jiných silných potravin. Ale zápach z úst, který nezmizí (chronická halitóza), může znamenat, že máte problém s ústním zdravím nebo stav, který postihuje jinou část vašeho těla. Halitóza je příznakem mnoha různých stavů. Jinými slovy, je to jako varovná zpráva z vašeho těla. Nalezení hlavní příčiny halitózy je prvním krokem v léčbě problému.

Jak častá je halitóza?

Halitóza je rozšířený stav, který postihuje přibližně 1 ze 4 lidí na celém světě. Jedna výzkumná studie, která spojila zjištění 13 článků v lékařských časopisech, zjistila, že halitóza postihuje asi 31,8 % populace.

Jaké jsou příznaky halitózy?

Hlavním příznakem halitózy je páchnoucí dech, který nezmizí. Zápach může být dostatečně silný, aby si ho ostatní lidé všimli.

Co je nejčastější příčinou špatného dechu?

Nejčastější příčinou halitózy je špatná ústní hygiena. Bez řádné ústní hygieny – jako je čištění kartáčkem, zubní nit a běžné čištění zubů – vám škodlivé bakterie napadnou ústa a nekontrolovaně se množí. To může vést k několika problémům s ústním zdravím, jako je halitóza, kazy a onemocnění dásní.

Jaké jsou další příčiny halitózy?

I když je špatná ústní hygiena nejčastější příčinou halitózy, není to jediná. Existuje několik dalších stavů, které mohou způsobit špatný dech, včetně:

  • Sucho v ústech: Sliny pomáhají vymýt ústa, takže pokud vaše tělo nevytváří dostatek slin, může to vést k halitóze. Kouření může způsobit sucho v ústech a také zvyšuje riziko onemocnění dásní. Kromě toho mohou některé léky způsobit sucho v ústech.
  • Rakovina hlavy a krku: Příznaky rakoviny dutiny ústní nebo orofaryngeální (vaše orofaryngum je mezi nosem a ústy) zahrnují vředy, které se nehojí, bolest v ústech, potíže s polykáním, bouli na krku a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
  • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD): Jedná se o poruchu trávení, při které žaludeční kyselina nebo tekutina uniká zpět do vašeho jícnu, trubice, která přivádí potravu z úst do žaludku .
  • Tonsilové kameny: Když se jídlo zasekne ve vašich mandlích (umístěných v zadní části krku), někdy ztvrdne do vápenatých usazenin nazývaných tonsilové kameny nebo tonsillolity.
  • Onemocnění dásní: Gingivitida je zánět dásní, který může způsobit zarudnutí, otok a krvácení. Je to způsobeno plakem, lepkavým filmem, který se tvoří na vašich zubech a lze jej odstranit kartáčkem a nití. Neléčený zánět dásní může vést k paradentóze , která poškozuje tkáň dásní a může vést ke ztrátě zubů a kostí v okolí zubů. Příkop v ústech je pokročilá forma onemocnění dásní, která může zahrnovat intenzivní bolest, krvácení, horečku a únavu. (Říká se tomu „zákopová ústa“, protože to byla běžná nemoc vojáků v zákopech během první světové války.)
  • Infekce v nose, krku nebo plicích: Lidé se zápalem plic například vykašlávají tekutinu, která zapáchá.
  • Diabetes: Lidé s cukrovkou mají zvýšené riziko onemocnění dásní – a onemocnění dásní může ztížit zvládnutí cukrovky, protože může zvýšit hladinu cukru v krvi.
  • Onemocnění jater nebo ledvin: Když vaše játra a ledviny fungují správně, filtrují toxiny z vašeho těla. Ale u lidí s onemocněním jater nebo ledvin se tyto toxické látky nezbavují. To může mít za následek halitózu.
  • Sjögrenův syndrom: Toto autoimunitní onemocnění může vést k bolesti svalů, suchým očím, suché kůži a suchu v ústech (které je často spojeno s halitózou).

Co to znamená, když máte neustále špatný dech?

Pokud máte chronickou halitózu, může to znamenat, že máte onemocnění dásní. To však není vždy případ. Halitóza může být také příznakem stavů uvedených v části výše.

Pokud máte špatný dech, který nezmizí, domluvte si schůzku se svým zubařem. Pokud je halitóza způsobena špatnou ústní hygienou, mělo by pomoci čištění zubů nebo parodontální (dásní) procedura. Pokud máte zdravé zuby a dásně, pak halitóza může souviset s problémem v jiné části vašeho těla.

Jak poznám, že můj dech smrdí?

Pokud máte špatnou chuť v ústech, pravděpodobně máte zápach z úst, který ostatní cítí. Chcete-li to s jistotou zjistit, nechte se vyšetřit u svého zubního lékaře.

Jak se halitóza léčí?

Léčba halitózy závisí na hlavní příčině problému. Pokud je například špatný dech způsoben špatnou ústní hygienou, pravděpodobně pomůže čištění zubů a zlepšená ústní hygiena doma.

Ale pokud je halitóza příznakem jiného stavu někde jinde ve vašem těle, váš primární poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci se správnou diagnózou a léčbou.

Občas může váš zubař doporučit speciální ústní výplachy k boji proti některým bakteriím ve vašich ústech.

Jak se mohu trvale zbavit zapáchajícího dechu?

Jak bylo uvedeno výše, léčba základního stavu je jediným lékem na halitózu. Gumové a dechové máty jen zakrývají problém.

Jakmile váš poskytovatel zdravotní péče určí, co způsobilo halitózu, může vytvořit plán léčby přizpůsobený vašim konkrétním potřebám.

Jak mohu předejít zápachu z úst?

Správná ústní hygiena je nejlepší způsob, jak udržet váš dech čistý a svěží. Zde je několik obecných pokynů:

  • Kartáčujte dvakrát denně, pokaždé alespoň dvě minuty, a jednou denně použijte zubní nit. Nezapomeňte si jazyk čistit kartáčkem nebo škrabkou na jazyk, které si můžete zakoupit v uličce pro ústní zdraví.
  • Používejte antibakteriální ústní vodu bez alkoholu.
  • Pravidelně navštěvujte svého zubaře na prohlídky a čištění. U některých lidí to může být každých šest měsíců. Jiní však mohou potřebovat častější návštěvy, aby udrželi své orální zdraví pod kontrolou.
  • Pijte hodně vody, abyste předešli suchu v ústech.
  • Zvyšte produkci slin používáním žvýkaček bez cukru, cucáním bonbonů bez cukru nebo konzumací zdravých potravin, které vyžadují hodně žvýkání. Váš zubní lékař může doporučit nebo předepsat produkty, které mohou produkovat umělé sliny nebo pomáhají vašemu tělu produkovat sliny.
  • Vyhněte se alkoholu, kofeinu a tabákovým výrobkům, protože mohou vysušovat ústa.

Jaká je nejlepší technika čištění zubů?

Zde je několik tipů a triků, jak si správně čistit zuby:

  • Použijte kartáček s měkkými štětinami. Ujistěte se, že jeho velikost a tvar vám umožní dosáhnout na všechna místa vašich úst.
  • Vyměňte svůj zubní kartáček alespoň každé tři nebo čtyři měsíce – nebo častěji, pokud vypadá opotřebovaný.
  • Držte zubní kartáček pod úhlem 45 stupňů směrem k dásním a používejte krátké tahy o šířce zubu. Ujistěte se, že se dostanete na vnější, vnitřní a horní stranu každého zubu.
  • Netlačte silně na kartáč. Agresivní kartáčování nebo používání kartáčku s tvrdými štětinami může způsobit recesi dásní.

Jaká je nejlepší technika čištění zubů nití?

Čištění mezi zuby je stejně důležité jako čištění zubů. Zubní nit dokáže vyčistit místa, kam se váš zubní kartáček nedostane. Jak správně používat zubní nit:

  • Odlomte asi 18 palců nitě a omotejte si ji kolem prostředníčků.
  • Palci a ukazováčky držte nit pevně tak, aby mezi prsty zůstala nit nebo dva palce.
  • Veďte střední část mezi zuby, obtočte nit kolem jednoho zubu (ve tvaru „C“) a sedmkrát až 10krát otírejte nahoru a dolů po délce zubu. ( Poznámka: Tření je nezbytné k odstranění plaku z povrchu zubů. Vodní nitě jsou skvělé k odstraňování velkých kusů jídla a nečistot. Pokud však používáte vodní nit, ujistěte se, že používáte i běžnou nit.)
  • Nyní obtočte nit kolem sousedního zubu a opakujte tyto kroky.

Pokud jste si neužívali zubní nit, může se prvních pár dní objevit nějaké krvácení a nepříjemné pocity, ale to by mělo odeznít.

Co mohu očekávat, pokud mám halitózu?

Většina lidí se může zbavit chronické halitózy léčbou základního onemocnění. To by mohlo být stejně jednoduché jako zlepšení vaší rutiny ústní hygieny.

Pokud je chronický zápach z úst způsoben základním zdravotním stavem, pak může existovat několik pokusů a omylů, abyste zjistili, co pro vás funguje. Váš poskytovatel zdravotní péče možná bude muset vyzkoušet různé léky nebo změnit dávkování. Nebo mohou požádat o provedení dalších testů, aby určili přesnou příčinu.

Kdy bych měl navštívit svého poskytovatele zdravotní péče?

Pokud dodržujete správnou hygienu a stále máte zápach z úst, domluvte si schůzku se svým zubařem. Některým lidem se tvoří plak rychleji než jiným a mohou jen potřebovat častější čištění. Můžete si také naplánovat schůzku s parodontologem (odborníkem na onemocnění dásní), který může zjistit, zda je onemocnění dásní příčinou halitózy.

Pokud váš zubař nezjistí žádné problémy s ústním zdravím – jako jsou kazy nebo onemocnění dásní – pak váš lékař primární péče může určit, zda halitózu způsobuje jiný stav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *