Legionella je těžká forma zápalu plic – zánět plic obvykle způsobený infekcí. Způsobuje ji bakterie známá jako legionella. Většina lidí se nakazí legionářskou nemocí vdechováním bakterií z vody nebo půdy. K legionářské nemoci jsou zvláště náchylní starší dospělí, kuřáci a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Bakterie legionella také způsobuje Pontiacovou horečku, mírnější onemocnění připomínající chřipku. Pontiacka horečka většinou sama odezní, ale neléčená legionářská nemoc může být smrtelná. I když rychlá léčba antibiotiky většinou legionářskou nemoc vyléčí, u některých lidí přetrvávají potíže i po léčbě.
Příznaky legionelly
Legionářská nemoc se obvykle rozvíjí dva až 10 dní po expozici bakteriím legionella. Často začíná následujícími příznaky a symptomy:
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Horečka, která může být 104 F (40 C) nebo vyšší
Do druhého nebo třetího dne se u vás rozvinou další známky a příznaky, které mohou zahrnovat:
- Kašel, který může vyvolat hlen a někdy krev
- Dušnost
- Bolest na hrudi
- Gastrointestinální příznaky, jako je nevolnost, zvracení a průjem
- Zmatek nebo jiné duševní změny
Ačkoli legionářská nemoc postihuje především plíce, příležitostně může způsobit infekce v ranách a v jiných částech těla, včetně srdce.
Mírná forma legionářské nemoci – známá jako Pontiacova horečka – může způsobit horečku, zimnici, bolesti hlavy a svalů. Pontiac horečka neinfikuje vaše plíce a příznaky obvykle zmizí během dvou až pěti dnů.
Kdy navštívit lékaře
Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni bakteriím legionella, navštivte svého lékaře. Co nejrychlejší diagnostika a léčba legionářské nemoci může pomoci zkrátit dobu rekonvalescence a předejít vážným komplikacím. Pro osoby s vysokým rizikem, jako jsou kuřáci nebo starší dospělí, je kritická rychlá léčba.
Příčiny legionelly
Za většinu případů legionářské nemoci je zodpovědná bakterie Legionella pneumophila. Venku bakterie legionella přežívají v půdě a vodě, ale zřídka způsobují infekce. Bakterie legionella se však mohou množit ve vodních systémech vytvořených lidmi, jako jsou klimatizace.
Ačkoli je možné získat legionářskou nemoc z domácího instalatérství, většina ohnisek se objevila ve velkých budovách, možná proto, že složité systémy umožňují bakteriím snadněji růst a šířit se. Také domácí a automobilové klimatizační jednotky nepoužívají k chlazení vodu.
Jak se infekce šíří
Většina lidí se nakazí, když vdechnou mikroskopické kapičky vody obsahující bakterie Legionella. Může to být ze sprchy, kohoutku nebo vířivky nebo voda z ventilačního systému ve velké budově. Ohniska byla spojena s:
- Vířivky a vířivky
- Chladicí věže v klimatizačních systémech
- Zásobníky teplé vody a ohřívače
- Dekorativní fontány
- Bazény
- Porodní bazény
- Pití vody
Kromě vdechování kapiček vody může být infekce přenášena jinými způsoby, včetně:
- Aspirace. K tomu dochází, když se tekutiny náhodně dostanou do plic, obvykle proto, že při pití kašlete nebo se dusíte. Pokud odsajete vodu obsahující bakterie Legionella, může se u vás rozvinout legionářská nemoc.
- Půda. Několik lidí se nakazilo legionářskou chorobou poté, co pracovali na zahradě nebo používali kontaminovanou zeminu.
Rizikové faktory
Ne každý, kdo je vystaven bakteriím legionella, onemocní. Je pravděpodobnější, že se u vás vyvine infekce, pokud:
- Kouř. Kouření poškozuje plíce, takže jste náchylnější ke všem typům plicních infekcí.
- Mít oslabený imunitní systém. Může to být důsledek viru lidské imunodeficience (HIV)/syndromu získané imunodeficience (AIDS) nebo některých léků, zejména kortikosteroidů a léků užívaných k prevenci odmítnutí orgánu po transplantaci.
- Máte chronické onemocnění plic nebo jiný vážný stav. Patří sem emfyzém, cukrovka, onemocnění ledvin nebo rakovina.
- Jsou starší 50 let.
Legionářská nemoc může být problémem v nemocnicích a pečovatelských domech, kde se bakterie mohou snadno šířit a lidé jsou náchylní k infekci.
Komplikace
Legionářská nemoc může vést k řadě život ohrožujících komplikací, včetně:
- Respirační selhání. K tomu dochází, když plíce nemohou poskytnout tělu dostatek kyslíku nebo nemohou odstranit dostatek oxidu uhličitého z krve.
- Septický šok. K tomu dochází, když prudký, náhlý pokles krevního tlaku sníží průtok krve do životně důležitých orgánů, zejména do ledvin a mozku. Srdce se to snaží kompenzovat zvýšením objemu čerpané krve, ale další zátěž nakonec srdce oslabí a průtok krve ještě více sníží.
- Akutní selhání ledvin. Jedná se o náhlou ztrátu schopnosti vašich ledvin filtrovat odpad z krve. Když vám selžou ledviny, hromadí se ve vašem těle nebezpečné množství tekutin a odpadu.
Pokud není legionářská nemoc včas léčena, může být smrtelná.