Otoskleróza – Příznaky, diagnostika, léčba a rekonvalescence po operaci

Otoskleróza je stav, který způsobuje ztrátu sluchu. Výraz „oto“ znamená „ucho“ a „skleróza“ znamená „abnormální tvrdnutí tělesné tkáně“. Otoskleróza nastane, když dojde k nepravidelné přestavbě/růstu kosti ve středním uchu nebo vzácněji ve vnitřním uchu. Kostní remodelace je celoživotní proces, při kterém se existující kostní tkáň opakovaně sama obnovuje. U otosklerózy nepravidelná kostní remodelace narušuje schopnost zvuku procházet vaším uchem.

U lidí s otosklerózou se může vyvinout mírné až těžké poškození sluchu. Tento stav zřídka vede k úplné hluchotě. Obvykle postihuje obě uši, ale jedno ucho je obvykle horší než druhé.

Jak častá je otoskleróza?

Více než 3 miliony Američanů má otosklerózu. Je to nejčastější příčina mechanické ztráty sluchu středního ucha u mladých dospělých.

Otoskleróza může postihnout kohokoli, ale nejčastěji se vyskytuje u bílých lidí AFAB (přidělená žena při narození) ve věku 20 až 45 let. Někdy se otoskleróza vyskytuje v rodinách.

Jaké jsou příznaky otosklerózy?

Nejčastějším příznakem otosklerózy je ztráta sluchu, ke které dochází postupně. Lidé s otosklerózou si mohou všimnout, že již neslyší šepot nebo nízké tóny/zvuky. Ve většině případů mají lidé s otosklerózou ztrátu sluchu v obou uších. Přibližně 10 až 15 % jedinců s otosklerózou má ztrátu sluchu na jedno ucho.

Mezi další možné příznaky otosklerózy patří:

  • Problémy s rovnováhou
  • Zvonění v uších (tinitus)
  • Závratě

Pokud máte otosklerózu, můžete mluvit potichu, protože váš hlas vám zní hlasitě.

Co způsobuje otosklerózu?

Hluboko uvnitř vašeho ucha jsou tři drobné kůstky (ossicles), které vibrují, aby zesílily zvukové vlny, které jimi procházejí. Tyto zvukové vlny putují do hlemýždě ve vašem vnitřním uchu, kde se přeměňují na signály, než se přesunou do vašeho mozku. Otoskleróza se nejčastěji rozvíjí, když kůstka (malá trojúhelníková kost ve středním uchu) splyne s okolní kostní tkání. V důsledku toho se zvuk nemůže šířit efektivně.

Myslete na hudební nástroj, trojúhelník. Při správném držení za smyčku v horní části trojúhelník volně visí a vytváří bohatý zvuk prostřednictvím vibrací při úderu. Ale pokud dáte ruku kolem samotného trojúhelníku, zvuk se ztlumí. Stapesová kost reaguje podobným způsobem, když kolem ní roste přebytečná kost.

Rizikové faktory otosklerózy

Rizikový faktor je něco, co zvyšuje vaši šanci na rozvoj určitého zdravotního stavu. Mezi možné rizikové faktory otosklerózy patří:

  • Rodinná anamnéza . Máte větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine otoskleróza, pokud ji má rodič, sourozenec nebo prarodič.
  • Pohlaví . Lidé AFAB jsou náchylnější k rozvoji otosklerózy.
  • Závod . Celkově mají běloši vyšší šanci onemocnět otosklerózou.
  • Těhotenství . U lidí, kteří jsou již náchylní k otoskleróze, se tento stav může rozvinout během těhotenství.
  • Osteogenesis imperfecta (OI). Také známý jako nemoc křehkých kostí, OI zvyšuje riziko otosklerózy.

Jak poskytovatelé zdravotní péče diagnostikují otosklerózu?

Pokud se váš lékař primární péče domnívá, že byste mohli mít otosklerózu, pošle vás k otolaryngologovi ( specialista na uši, nos a krk). Nejprve vyloučí další zdravotní stavy, které sdílejí podobné příznaky. Dále provedou sluchové testy, aby určili rozsah ztráty sluchu.

Tyto testy mohou zahrnovat:

  • Audiogram, který měří váš sluch v různých frekvencích.
  • Tympanogram, který vašemu poskytovateli sdělí, jak dobře funguje váš ušní bubínek.

Váš poskytovatel zdravotní péče může také požádat o vyšetření CT (počítačová tomografie). Tento zobrazovací test pomáhá vašemu poskytovateli podrobněji vidět kosti a tkáně uvnitř vašeho ucha.

Jak se otoskleróza léčí?

Léčba otosklerózy závisí na umístění nepravidelné kosti a závažnosti vašeho stavu. Mnoho lidí úspěšně zvládá ztrátu sluchu související s otosklerózou pomocí sluchadel. Ve vybraných případech může stapedektomie (druh operace) pomoci zlepšit váš sluch. Pokud máte kochleární otosklerózu (ve vnitřním uchu), může vám váš poskytovatel doporučit kochleární implantát.

Naslouchátka

Sluchadla zesilují zvuky kolem vás, abyste lépe slyšeli. Audiolog může upravit nastavení vašeho sluchadla podle vašich konkrétních potřeb.

Zatímco sluchadla mohou zlepšit váš sluch, nemohou zabránit zhoršení otosklerózy. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, zda jsou sluchadla vhodná pro vaši situaci.

Stapedektomie

Stapedektomie je lékařský termín pro operaci otosklerózy Během tohoto postupu vám otolaryngolog umístí do středního ucha protézu (náhradní sluchovou kost). Tato protéza obchází třmenovou kost a umožňuje zvukovým vlnám cestovat do vašeho vnitřního ucha. V důsledku toho se váš sluch zlepšuje.

Pokud otoskleróza postihuje obě vaše uši, váš chirurg bude operovat jedno ucho po druhém, takže každé má čas se zahojit. Po dokončení první operace budete pravděpodobně muset počkat alespoň šest měsíců, abyste naplánovali další postup.

Kochleární implantáty

Kochleární implantáty mohou zlepšit sluch u lidí s kochleární otosklerózou. (Vaše kochlea je spirálovitá, tekutinou naplněná struktura ve vašem vnitřním uchu, která pomáhá se sluchem.) Kochleární implantát obejde struktury vašeho vnitřního ucha a vytvoří novou cestu, po které mohou zvuky cestovat do vašeho mozku.

PREVENCE

Mohu zabránit otoskleróze?

Na rozdíl od některých jiných poruch sluchu neexistují žádné rizikové faktory pro otosklerózu, kterým by se dalo předejít (jako je vystavení hlasitým zvukům). Někteří lidé jsou k tomu náchylnější z genetického hlediska. V důsledku toho neexistuje způsob, jak zabránit rozvoji otosklerózy.

Jak rychle postupuje otoskleróza?

Otoskleróza se obvykle zhoršuje pomalu, v průběhu mnoha let. Časový rámec se však může lišit od osoby k osobě. Často začíná v jednom uchu a postupem času se šíří do druhého ucha. Ve vzácných případech může otoskleróza postupovat rychle.

Pokud zaznamenáte náhlé změny sluchu, domluvte si schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Jak vyléčit otosklerózu?

Otosklerózu nevyléčíte, ale léčbou ji zvládnete. Pravděpodobně budete potřebovat sluchadlo nebo operaci, v závislosti na vaší konkrétní situaci. Nebo váš poskytovatel může sledovat váš stav a doporučit léčbu pouze v případě, že se příznaky zhorší.

Co se stane, když se otoskleróza neléčí?

Bez léčby se otoskleróza může časem zhoršit. V některých případech se může rozšířit do vašeho vnitřního ucha a způsobit kochleární otosklerózu. Váš poskytovatel zdravotní péče s vámi může diskutovat o vašich možnostech a říci vám, zda doporučuje sledovat váš stav nebo pokračovat v léčbě.

Kdy bych měl navštívit svého poskytovatele zdravotní péče?

Kdykoli zaznamenáte změnu nebo snížení sluchové schopnosti, měli byste si domluvit schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky a zlepšit kvalitu vašeho života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *