Poporodní psychóza je reverzibilní ale závažný stav duševního zdraví, který postihuje lidi po porodu. Tento stav je vzácný, ale je také nebezpečný. Lidé s poporodní psychózou mají mnohem vyšší riziko, že si ublíží, zemřou sebevraždou nebo ublíží svým dětem. Z tohoto důvodu je PPP stav nouze pro duševní zdraví. Pokud máte příznaky PPP nebo jste v blízkosti někoho, kdo jeví příznaky, je důležité okamžitě vyhledat pomoc. Pokud se domníváte, že je někdo nebezpečný sobě nebo ostatním, měli byste okamžitě vytočit číslo 155.
Koho postihuje poporodní psychóza?
Poporodní psychóza může postihnout každého, kdo nedávno porodil. I když k tomu obvykle dochází během několika dnů po porodu, může se to stát až šest týdnů po porodu.
Může se to stát každému, kdo porodí, ale pravděpodobnost, že to bude mít, je vyšší u lidí s určitými duševními poruchami. I když odborníci nevědí, zda tyto stavy přispívají nebo způsobují PPP, vědí, že existuje odkaz (více o těchto stavech viz níže v části Příčiny a příznaky).
Jak častá je poporodní psychóza?
Poporodní psychóza je vzácný stav. Odborníci odhadují, že postihuje 0,089 až 2,6 z každých 1000 porodů. Ve Spojených státech to znamená, že se to stane mezi 320 a 9 400 porody každý rok. Globálně to znamená, že se to stane mezi 12 miliony a 352,3 miliony porodů.
Příznaky a příčiny
Jaké jsou příznaky poporodní psychózy?
Dva hlavní příznaky psychózy ovlivňují smysl člověka pro realitu a to, jak rozumí světu kolem sebe. Oni jsou:
- Halucinace. Halucinace je, když se váš mozek chová, jako by dostával vstup z vašich smyslů (obvykle vašich očí nebo uší, ale občas se mohou objevit i halucinace doteku), ale bez jakéhokoli skutečného vstupu. Věci, které vidíte nebo slyšíte, jsou skutečné a nedokážete rozlišit mezi halucinací a něčím, co se skutečně děje.
- Bludy . Bludy jsou falešná přesvědčení, kterých se velmi pevně držíte. Pokud máte klam, zastáváte tato přesvědčení tak silně, že je nezměníte, i když budete mít přesvědčivé důkazy, že to, čemu věříte, není pravda. Příklady zahrnují perzekuční bludy (věřit, že vás někdo chce dostat), kontrolní bludy (pocit, že někdo jiný ovládá vaše tělo) nebo somatické bludy (trvat na tom, že nemáte dítě nebo nejste těhotná).
Mezi další příznaky, které jsou běžné u poporodní psychózy, patří:
- Změny nálady, jako je mánie (zvýšení aktivity a nálady) a hypománie nebo deprese (pokles nálady).
- Depersonalizace (někteří lidé to popisují jako mimotělní zkušenost).
- Dezorganizované myšlení nebo chování.
- Nespavost.
- Podrážděnost nebo neklid.
- Myšlenky na sebepoškozování nebo ubližování druhým (zejména svému novorozenci).
Uspořádání příznaků do typů
Vědci organizují příznaky PPP do tří typů:
- Depresivní.
- Maniakální.
- Atypické/smíšené.
Depresivní příznaky
Depresivní podtyp PPP je nejčastější, tvoří asi 41 % případů. Je také nejnebezpečnější. Výzkum ukazuje, že depresivní symptomy a psychóza jsou téměř vždy faktorem v případech, které zahrnují sebepoškozování nebo ubližování dítěti, zejména halucinace nebo bludy, které přikazují člověku ublížit svému dítěti nebo sobě. Míra poškození dítěte je u tohoto podtypu asi 4,5 %, což je asi čtyřikrát nebo pětkrát více než u ostatních podtypů. Míra sebevraždy je asi 5%.
Příznaky, které jsou u tohoto typu nejpravděpodobnější, zahrnují:
- Úzkost nebo panika.
- Bludy a halucinace.
- Deprese.
- Pocit viny.
- Ztráta chuti k jídlu.
- Ztráta radosti z věcí, které si obvykle užívají (anhedonie).
- Myšlenky na sebepoškozování, sebevraždu nebo na ublížení svému dítěti.
Manické příznaky
Toto je další nejběžnější typ, který postihuje asi 34 % případů. Riziko sebepoškození nebo poškození dětí je nižší, ale stále možné, vyskytuje se asi v 1 % případů.
Příznaky zahrnují:
- Agitovanost nebo podrážděnost.
- Rušivé nebo agresivní chování.
- Mluvit více nebo rychleji než obvykle (nebo obojí).
- Potřeba méně spánku.
- Klamné představy o velikosti nebo důležitosti (například věřit, že vaše dítě je svatá nebo náboženská postava).
Atypické/smíšené příznaky
Tento podtyp tvoří asi 25 % případů. To může míchat příznaky manického a depresivního podtypu. Může také zahrnovat příznaky, kdy se člověk zdá být mnohem méně vědomý (nebo zcela nevědomý) světa kolem sebe.
Příznaky zahrnují:
- Dezorganizované mluvení nebo chování.
- Dezorientace nebo zmatenost.
- Porucha vědomí (kdy se člověk nezdá být vzhůru nebo si neuvědomuje aktivity nebo věci, které se odehrávají poblíž).
- Halucinace nebo bludy.
- Nevhodné komentáře, chování nebo emocionální projevy.
- Katatonie nebo mutismus (úplné ticho).
Co způsobuje poporodní psychózu?
Odborníci nevědí, proč k poporodní psychóze dochází, ale mají podezření, že zahrnuje kombinaci faktorů, včetně:
- Historie stavů duševního zdraví . Přibližně jedna třetina lidí s PPP má již dříve diagnostikovaný duševní stav. Mezi nejčastější patří bipolární porucha (zejména bipolární porucha I). Mezi další stavy duševního zdraví, které mohou zvýšit riziko, patří velká depresivní porucha a stavy spektra schizofrenie.
- Počet těhotenství . PPP je častější u lidí, kteří právě porodili své první dítě. Avšak u lidí s anamnézou PPP existuje 30% až 50% šance, že se to bude opakovat po budoucích porodech.
- Rodinná anamnéza stavů duševního zdraví, zejména PPP . Lidé s PPP mají často rodinné příslušníky s anamnézou PPP nebo souvisejících duševních poruch. Kvůli tomu vědci předpokládají, že tento stav může mít genetickou souvislost.
- Nedostatek spánku. Odborníci vědí, že nedostatek spánku může u lidí s bipolární poruchou vyvolat mánii. Mají také podezření, že nespavost může být součástí toho, proč se u člověka rozvíjí PPP.
- Hormonální změny . Chemie vašeho těla během těhotenství prochází velkými změnami v době porodu. Hladiny některých hormonů stoupají, zatímco jiné klesají. Odborníci se domnívají, že určitou roli mohou hrát určité hormony, zejména estrogen a prolaktin. K potvrzení této skutečnosti je však nutný další výzkum.
- Jiné zdravotní stavy . Psychóza může nastat také ze zdravotních důvodů, z nichž mnohé jsou možné během porodu nebo bezprostředně po něm. Některé příklady lékařských příčin zahrnují autoimunitní a zánětlivá onemocnění, nerovnováhu elektrolytů, nedostatek vitamínů (B1 a B12), poruchy štítné žlázy, mrtvici atd. Eklampsie a preeklampsie mohou být také přispívajícími stavy.
Jak se diagnostikuje poporodní psychóza?
Poskytovatel duševního zdraví může diagnostikovat poporodní psychózu na základě vašich příznaků (buď pozorováním nebo tím, co popisujete) a fyzického a neurologického vyšetření. Jiné testy jsou možné, ale ty mají vyloučit jiné stavy nebo základní příčiny psychózy. Tyto testy nemohou diagnostikovat samotný PPP.
Některé z nejběžnějších testů zahrnují:
- Testy krve, moči nebo jiných tělesných tekutin . Ty hledají známky zdravotního problému, zejména s vnitřními chemickými procesy vašeho těla. Ty mohou identifikovat infekce, nerovnováhu elektrolytů, nedostatek nebo přebytek vitamínů a minerálů, problémy s funkcí ledvin nebo jater a další.
- Zobrazovací skeny . Tyto testy hledají změny ve vaší mozkové struktuře, které by mohly vysvětlit vaše příznaky. Nejběžnějšími zobrazovacími vyšetřeními pro tento účel jsou počítačová tomografie (CT) a vyšetření magnetickou rezonancí (MRI).
Váš poskytovatel zdravotní péče může také používat specializované screeningové nástroje nebo dotazníky. Toto jsou seznamy otázek nebo kontrolní seznamy příznaků. V závislosti na výsledcích těchto nástrojů může váš poskytovatel určit, zda pravděpodobně máte onemocnění.
Jak se poporodní psychóza léčí a existuje nějaký lék?
Poporodní psychóza je léčitelná a může fungovat několik různých přístupů. Bohužel, vzácnost tohoto stavu znamená, že existuje omezený dostupný výzkum, jak jej léčit. Některé metody jsou široce používány, ale odborníci potřebují další výzkum, aby pochopili, jak nejlépe léčit tento stav.
Vzhledem k tomu, že PPP je stav nouze pro duševní zdraví, lidé s tímto onemocněním potřebují ústavní péči o duševní zdraví. Tento druh péče znamená, že jsou s nimi vždy vyškolení zdravotníci, aby se ujistili, že jsou v bezpečí a co nejpohodlnější.
Nedobrovolná hospitalizace
Protože PPP narušuje pocit reality, mnoho lidí, kteří ji mají, si vůbec neuvědomuje, že mají duševní nebo zdravotní problém. To dále komplikuje skutečnost, že bludy a halucinace mohou ve skutečnosti způsobit, že se bojí vyhledat pomoc.
Z těchto důvodů je ústavní péče o duševní zdraví pro PPP téměř vždy nedobrovolná. To znamená, že osoba s PPP je zřídka tím, kdo si zvolí péči. Místo toho se rodinní příslušníci, přátelé nebo jiní blízcí musí rozhodnout nechat svého blízkého hospitalizovat. Toto je pouze možnost, pokud existuje důvod se domnívat, že by člověk mohl být nebezpečný pro sebe nebo pro ostatní.
Léčebné metody
Mezi možné metody léčby patří:
- Léky.
- Elektrokonvulzivní terapie (ECT).
Léky
PPP může pomoci mnoho různých typů léků. Mezi tyto typy patří:
- Antipsychotické léky.
- Stabilizátory nálady.
- Léky proti záchvatům.
- Lithium.
Elektrokonvulzivní terapie
Elektrokonvulzivní terapie (ECT) je bezpečná a vysoce účinná metoda pro léčbu stavů, které zahrnují psychózu. Tato léčba využívá mírný elektrický proud, který prochází vaším mozkem, k vyvolání mírného záchvatu. Účinky tohoto záchvatu způsobují změny v mozkové aktivitě, které snižují nebo řeší účinky PPP.
ECT má často negativní pověst kvůli děsivým zobrazením v knihách, televizních pořadech a filmech. Ale ECT probíhá v celkové anestezii, takže osoba, která ji obdrží, spí a během procedury necítí žádnou bolest ani nepohodlí.
Jakmile osoba spí, poskytovatelé zdravotní péče umístí elektrody na hlavu osoby a vedou elektrický proud přes pokožku hlavy a lebku do určité části mozku. Tyto záchvaty obvykle trvají méně než dvě minuty a poskytovatel může použít injekční lék k zastavení delšího záchvatu. Většina lidí se probudí do 15 minut po proceduře ECT a mohou být vzhůru a chodit po půl hodině.
Komplikace/nežádoucí účinky léčby
Možné komplikace a vedlejší účinky závisí na mnoha faktorech, zejména na léčbě, kterou dostáváte, a na příznacích, které máte. Z tohoto důvodu je váš poskytovatel zdravotní péče tou nejlepší osobou, která vám sdělí nejpravděpodobnější rizika, komplikace nebo vedlejší účinky, které můžete nebo byste měli očekávat.
Jak se o sebe postarám nebo jak zvládnu příznaky?
Protože PPP narušuje vaši schopnost říct, co je skutečné a co ne, většina lidí si neuvědomuje, že mají zdravotní problém. To znamená, že toto není stav, o který se můžete postarat nebo zvládnout sami. Je také velmi vzácné, že lidé s PPP rozpoznají příznaky, a to i brzy. Téměř ve všech případech si ostatní blízcí osoby s PPP všimnou symptomů a vyhledají péči.
Co můžete udělat před otěhotněním nebo porodem
Pokud máte v anamnéze PPP nebo trpíte stavy, jako je bipolární porucha nebo schizofrenie (nebo máte tyto stavy v rodinné anamnéze), je důležité, abyste si promluvili se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, co můžete udělat pro plánování dopředu v případě, že se u vás PPP rozvine. Měli byste také konverzovat s těmi, kteří jsou vám nejbližší, jako je partner, člen rodiny, blízcí přátelé atd. Tyto diskuse vám dávají šanci, aby si uvědomili vaši situaci a pochopili, co chcete v případě, že nejste schopni dělat rozhodnutí nebo jednat pro bezpečnost svou nebo svého novorozence.
Jak brzy po léčbě se budu cítit lépe a jak dlouho trvá zotavení z léčby?
Časová osa zotavení PPP závisí na mnoha faktorech, včetně specifické léčby nebo medikace. Váš poskytovatel zdravotní péče je nejlepší osobou, která vám řekne, co se ve vašem případě s největší pravděpodobností stane, a může vám poskytnout informace a pokyny, které jsou pro vás relevantní.
Prevence
Jak mohu snížit riziko rozvoje PPP nebo mu zcela zabránit?
PPP se děje nepředvídatelně az důvodů, kterým odborníci plně nerozumí. Z toho důvodu neexistuje způsob, jak tomu úplně zabránit. Některé přístupy však mohou snížit šanci na jeho rozvoj. Ty jsou zvláště důležité pro lidi, kteří mají:
- Předchozí případ PPP související s minulým porodem.
- Anamnéza PPP, bipolární poruchy, schizofrenie nebo jiného souvisejícího stavu.
- Rodinná anamnéza některého ze stavů uvedených bezprostředně výše.
U lidí, kteří splňují některé z těchto kritérií, mohou některé způsoby léčby snížit riziko jejich rozvoje. Lithium, které také léčí PPP, je nejběžnějším lékem používaným ke snížení rizika dalšího výskytu později v životě. Jiné léky mohou také pomoci snížit riziko jeho rozvoje. Váš poskytovatel zdravotní péče je nejlepší osobou, která vám vysvětlí možnosti a proč je doporučuje.
Výhled / Prognóza
Co mohu očekávat, pokud mám poporodní psychózu?
Poporodní psychóza (PPP) je stav, který narušuje váš smysl pro realitu. Halucinace a bludy, které způsobuje, mohou způsobit intenzivní strach a úzkost. Bohužel příznaky této nemoci znamenají, že je velmi vzácné, abyste si byli vědomi, že máte příznaky tohoto stavu duševního zdraví.
Pro ty, kdo jsou kolem někoho s PPP, může být tento stav také zdrojem velké úzkosti a obav. Avšak blízcí mohou také hrát velmi důležitou – ne-li kritickou – roli při udržování bezpečí osoby s PPP a jejích dětí (viz níže, kde se dozvíte více o tom, co můžete udělat, abyste někomu s PPP pomohli).
Jak dlouho trvá poporodní psychóza?
PPP je dočasný stav. Díky léčbě se lidé, kteří ji mají, mohou zotavit poměrně rychle během několika týdnů. Bez léčby může PPP trvat týdny nebo dokonce měsíce. Tento stav se také stává závažnějším a nebezpečnějším, čím déle se neléčí, takže je životně důležité, aby rodinní příslušníci nebo blízcí rozpoznali příznaky a pomohli získat léčbu pro osobu s PPP.
Jaký je výhled pro tento stav?
PPP je stav nouze pro duševní zdraví, protože ovlivňuje smysl pro realitu člověka. Narušení může být tak závažné, že se člověk může dokonce pokusit o sebevraždu nebo se pokusit ublížit svému dítěti.
Při léčbě je tento stav reverzibilní a mnoho lidí, kteří ho mají, bude mít v budoucnu děti bez recidivy PPP. U většiny lidí, kteří mají PPP, se však později rozvine bipolární porucha. Naštěstí je tento stav lépe pochopen a existuje několik metod a přístupů k jeho léčbě.