Osteoporóza je onemocnění, které oslabuje vaše kosti. Díky tomu jsou vaše kosti tenčí a méně husté, než by měly být. U lidí s osteoporózou je mnohem pravděpodobnější, že zažijí zlomeniny kostí. Vaše kosti jsou obvykle dostatečně husté a silné, aby udržely vaši váhu a absorbovaly většinu druhů nárazů. Jak stárnete, vaše kosti přirozeně ztrácejí část své hustoty a schopnosti znovu se dorůstat (remodelovat). Pokud máte osteoporózu, vaše kosti jsou mnohem křehčí, než by měly být, a jsou mnohem slabší.
Většina lidí neví, že mají osteoporózu, dokud jim nezpůsobí zlomeninu kosti. Osteoporóza může způsobit, že se kterákoli z vašich kostí zlomí, ale mezi nejčastěji postižené kosti patří vaše:
- Kyčle (zlomeniny kyčle).
- Zápěstí.
- Páteř (zlomené obratle).
Čím dříve poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje osteoporózu, tím menší je pravděpodobnost, že u vás dojde ke zlomeninám kostí. Zeptejte se poskytovatele zdravotní péče na kontrolu hustoty kostí, zvláště pokud je vám více než 65 let, utrpěli jste zlomeninu kosti po dosažení věku 50 let nebo někdo z vaší biologické rodiny má osteoporózu.
Jak častá je osteoporóza?
Více než 50 milionů lidí v USA žije s osteoporózou.
Osteoporóza je běžná u lidí starších 50 let. Odborníci odhadují, že polovina všech lidí, kterým byla při narození přiřazena žena, a 1 ze 4 lidí, kterým byl při narození přiřazen muž nad 50 let, má osteoporózu.
Studie zjistily, že 1 ze 3 dospělých nad 50 let, kteří netrpí osteoporózou, mají do určité míry sníženou hustotu kostí (osteopenie). Lidé s osteopenií mají časné známky osteoporózy. Pokud se neléčí, osteopenie se může stát osteoporózou.
Jaké jsou příznaky osteoporózy?
Osteoporóza nemá příznaky jako mnoho jiných zdravotních stavů. Proto ji někdy zdravotníci nazývají tichou nemocí.
Nebudete cítit ani si nevšimnete nic, co by signalizovalo, že byste mohli mít osteoporózu. Nebude vás bolet hlava, horečka nebo břicho, které vám dají vědět, že něco ve vašem těle není v pořádku.
Nejčastějším „příznakem“ je náhlá zlomenina kosti, zvláště po malém pádu nebo menší nehodě, která by vás obvykle nebolela.
I když osteoporóza přímo nezpůsobuje příznaky, můžete si všimnout několika změn ve svém těle, které mohou znamenat, že vaše kosti ztrácejí sílu nebo hustotu. Tyto varovné příznaky osteoporózy mohou zahrnovat:
- Ztratit palec nebo více ze své výšky.
- Změny ve vašem přirozeném držení těla (více se sklání nebo předklání).
- Dušnost (pokud jsou ploténky v páteři dostatečně stlačeny, aby se snížila kapacita plic).
- Bolest dolní části zad (bolest bederní páteře).
Může být těžké zaznamenat změny ve vašem vlastním fyzickém vzhledu. Milovaná osoba může s větší pravděpodobností vidět změny na vašem těle (zejména na vaší výšce nebo držení těla). Lidé někdy vtipkují o tom, že starší dospělí se s přibývajícím věkem „zmenšují“, ale to může být známkou toho, že byste měli navštívit poskytovatele zdravotní péče kvůli testu hustoty kostí.
Co způsobuje osteoporózu?
Osteoporóza se objevuje s přibývajícím věkem a vaše kosti ztrácejí schopnost znovu růst a reformovat se.
Vaše kosti jsou živá tkáň jako kterákoli jiná část vašeho těla. Možná se to nezdá, ale během vašeho života neustále nahrazují své vlastní buňky a tkáně. Přibližně do 30 let vaše tělo přirozeně buduje více kostí, než ztrácíte. Po dosažení věku 35 let dochází k rozpadu kostí rychleji, než je vaše tělo dokáže nahradit, což způsobuje postupnou ztrátu kostní hmoty.
Pokud máte osteoporózu, ztrácíte kostní hmotu rychleji. Lidé v postmenopauze ztrácejí kostní hmotu ještě rychleji.
Rizikové faktory osteoporózy
Osteoporóza se může vyvinout u každého. U některých skupin lidí je pravděpodobnější, že to zažijí, včetně:
- Každý, kdo je starší 50 let.
- Lidé přiřazená žena při narození (AFAB), zejména lidé AFAB v postmenopauze.
- Lidé s rodinnou anamnézou (pokud má někdo ve vaší biologické rodině osteoporózu).
- Lidé, kteří jsou přirozeně hubení nebo mají „menší rámy“. Lidé hubenějšího vzrůstu mají často méně přirozené kostní hmoty, takže případné ztráty je mohou více postihnout.
- Lidé, kteří kouří nebo užívají tabákové výrobky.
Některé zdravotní stavy mohou zvýšit pravděpodobnost rozvoje osteoporózy, včetně:
- Endokrinní poruchy – jakýkoli stav, který ovlivňuje vaše příštítná tělíska, štítnou žlázu a hormony (jako onemocnění štítné žlázy a cukrovka).
- Gastrointestinální onemocnění (jako celiakie a zánětlivé onemocnění střev [IBD]).
- Autoimunitní poruchy , které postihují vaše kosti (jako revmatoidní artritida nebo ankylozující spondylitida – artritida, která postihuje vaši páteř).
- Poruchy krve (nebo rakoviny, které ovlivňují vaši krev, jako je mnohočetný myelom).
Některé léky nebo chirurgické zákroky mohou zvýšit riziko osteoporózy:
- Diuretika (léky, které snižují krevní tlak a odstraňují přebytečnou tekutinu z těla.
- Kortikosteroidy (léky, které léčí záněty).
- Léky používané k léčbě záchvatů.
- Bariatrická (hubnutí) chirurgie.
- Hormonální léčba rakoviny (včetně léčby rakoviny prsu nebo rakoviny prostaty).
- Antikoagulancia.
- Inhibitory protonové pumpy (jako ty, které léčí kyselý reflux, který může ovlivnit vaši absorpci vápníku).
Některé aspekty vaší stravy a cvičení mohou zvýšit pravděpodobnost rozvoje osteoporózy, včetně:
- Nedostatek vápníku nebo vitamínu D ve vaší stravě.
- Nedostatek fyzického cvičení.
- Pravidelné pití alkoholu (více než dva nápoje denně).
Jak se diagnostikuje osteoporóza?
Poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje osteoporózu testem hustoty kostí. Test hustoty kostí je zobrazovací test, který měří sílu vašich kostí. Pomocí rentgenových paprsků měří, kolik vápníku a dalších minerálů je ve vašich kostech.
Poskytovatelé zdravotní péče někdy označují testy hustoty kostí jako skenování DEXA, skenování DXA nebo skenování hustoty kostí. Všechny tyto jsou různé názvy, které odkazují na stejný test.
Test hustoty kostí využívá nízké úrovně rentgenového záření k měření hustoty a obsahu minerálů ve vašich kostech. Je to podobné jako u typického rentgenu . Jde o ambulantní zákrok, což znamená, že nebudete muset zůstat v nemocnici. Můžete jít domů, jakmile dokončíte test. V tomto testu nejsou žádné jehly ani injekce.
Kontrola změn v hustotě kostí je nejlepší způsob, jak zachytit osteoporózu dříve, než způsobí zlomeninu kosti. Váš poskytovatel vám může navrhnout pravidelné testy hustoty kostí, pokud máte v rodinné anamnéze osteoporózu, pokud je vám více než 50 let nebo máte osteopenii.
Jak se osteoporóza léčí?
Váš poskytovatel zdravotní péče navrhne kombinaci léčby, která zpomalí ztrátu kostní hmoty a posílí stávající kostní tkáň. Nejdůležitější součástí léčby osteoporózy je prevence zlomenin kostí.
Mezi nejčastější způsoby léčby osteoporózy patří:
- Cvičení: Pravidelné cvičení může posílit vaše kosti (a veškerou tkáň s nimi spojenou, jako jsou svaly, šlachy a vazy). Váš poskytovatel vám může doporučit cvičení se zátěží, abyste posílili svaly a trénovali rovnováhu. Cvičení, která přiměje vaše tělo pracovat proti gravitaci, jako je chůze, jóga, pilates a tai chi, mohou zlepšit vaši sílu a rovnováhu, aniž byste příliš zatěžovali vaše kosti. Možná budete muset spolupracovat s fyzioterapeutem, abyste našli cvičení a pohyby, které jsou pro vás to pravé.
- Vitamínové a minerální doplňky: Možná budete potřebovat volně prodejné nebo na předpis doplňky vápníku nebo vitamínu D. Váš poskytovatel vám řekne, jaký typ potřebujete, jak často byste je měli užívat a jakou dávku budete potřebovat.
- Léky na osteoporózu: Váš poskytovatel vám řekne, které předpisy budou pro vás a vaše tělo nejlepší. Některé z nejběžnějších léků, které poskytovatelé léků používají k léčbě osteoporózy, zahrnují hormonální terapie, jako je substituční estrogen nebo testosteron a bisfosfonáty. Lidé s těžkou osteoporózou nebo vysokým rizikem zlomenin mohou potřebovat léky, včetně analogů parathormonu (PTH), denosumabu a romosozumabu. Tyto léky se obvykle podávají jako injekce.
Jak mohu snížit riziko osteoporózy?
Cvičení a zajištění dostatečného příjmu vápníku a vitamínu D ve vaší stravě jsou obvykle vše, co budete k prevenci osteoporózy potřebovat. Váš poskytovatel vám pomůže najít kombinaci léčby, která je pro vás a vaše zdraví kostí nejlepší.
Dodržujte tyto obecné bezpečnostní tipy, abyste snížili riziko zranění:
- Vždy používejte bezpečnostní pás.
- Noste správné ochranné pomůcky pro všechny aktivity a sporty.
- Ujistěte se, že váš domov a pracovní prostor jsou bez nepořádku, který by mohl zakopnout vám nebo ostatním.
- K dosažení věcí používejte doma vždy správné nástroje nebo vybavení. Nikdy nestoupejte na židle, stoly nebo pracovní desky.
- Dodržujte dietní a cvičební plán, který je pro vás zdravý.
- Pokud máte potíže s chůzí nebo máte zvýšené riziko pádu, použijte hůl nebo chodítko.
Co mohu očekávat, pokud mám osteoporózu?
Měli byste počítat s tím, že osteoporózu budete zvládat po dlouhou dobu, obvykle po zbytek života. Budete potřebovat pravidelné schůzky s poskytovatelem zdravotní péče a testy hustoty kostí. Váš poskytovatel bude sledovat jakékoli změny v hustotě kostí a podle potřeby upraví léčbu.
Jak se o sebe starám?
Dodržování dietního a cvičebního plánu, který je pro vás zdravý, vám pomůže udržet vaše kosti (a celkové) zdraví. Pravidelné prohlídky navštěvujte u poskytovatele zdravotní péče. Pomohou také co nejdříve zachytit jakékoli problémy nebo příznaky, které ovlivňují vaše kosti.
Promluvte si se svým poskytovatelem o testu hustoty kostí, pokud jste starší 65 let nebo máte rodinnou anamnézu osteoporózy.
Kdy bych měl navštívit svého poskytovatele zdravotní péče?Pokud si všimnete jakýchkoli změn ve svém těle, které by mohly být varovnými příznaky osteoporózy, navštivte poskytovatele zdravotní péče. Informujte svého poskytovatele o jakýchkoli dalších příznacích, které pociťujete, zejména pokud máte bolesti kostí nebo potíže s pohybem.
Kdy mám jít na pohotovost?
Jděte na pohotovost, pokud si myslíte, že máte zlomenou kost nebo pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:
- Intenzivní bolest.
- Nemůžete pohnout částí svého těla.
- Část vašeho těla vypadá znatelně jinak nebo mimo své obvyklé místo.
- Přes kůži můžete vidět svou kost.
- Otok.
- Nová modřina, která se objeví ve stejnou dobu jako kterýkoli z těchto dalších příznaků.
Jaké otázky bych měl položit svému poskytovateli zdravotní péče?
- Jaké je moje riziko rozvoje osteoporózy?
- Jak často budu potřebovat testy hustoty kostí?
- Jaké ošetření budu potřebovat?
- Jaké jsou dobré cviky, které mohu udělat pro posílení mých kostí?
- Budu potřebovat fyzikální terapii?
Jaká je očekávaná délka života člověka s osteoporózou?
Osteoporóza sama o sobě není smrtelná a nezmění vaši očekávanou délku života (jak dlouho budete žít). Může však zvýšit pravděpodobnost zlomeniny kosti (a může zvýšit riziko závažnějších zlomenin nebo komplikací v důsledku zlomeniny). Některé studie zjistily, že zlomeniny kyčle u dospělých starších 65 let vedou ke snížené pohyblivosti a dřívější smrti.
Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud se obáváte rizika pádu nebo zlomenin kostí. Pomohou vám zůstat v bezpečí a zdraví.