Parkinsonova choroba je progresivní onemocnění, které postihuje nervový systém a části těla ovládané nervy. Příznaky začínají pomalu. Prvním příznakem může být sotva znatelný třes v jedné ruce. Běžný je třes, ale porucha může také způsobit ztuhlost nebo zpomalení pohybu.
V počátečních stádiích Parkinsonovy choroby může váš obličej vykazovat malý nebo žádný výraz. Vaše paže se nemusí při chůzi houpat. Vaše řeč může být měkká nebo nezřetelná. Příznaky Parkinsonovy choroby se zhoršují s postupem času.
Přestože Parkinsonovu nemoc nelze vyléčit, léky mohou výrazně zlepšit vaše příznaky. Příležitostně může váš poskytovatel zdravotní péče navrhnout operaci k regulaci určitých oblastí vašeho mozku a ke zlepšení vašich příznaků.
Příznaky
Příznaky Parkinsonovy choroby mohou být u každého jiné. Počáteční příznaky mohou být mírné a bez povšimnutí. Symptomy často začínají na jedné straně těla a obvykle zůstávají horší na této straně, a to i poté, co příznaky začnou postihovat končetiny na obou stranách.
Příznaky Parkinsonovy choroby mohou zahrnovat:
- Třes. Rytmický třes, nazývaný třes, obvykle začíná v končetině, často v ruce nebo prstech. Můžete si mnout palec a ukazováček tam a zpět. Toto je známé jako třes při převalování pilulky. Vaše ruka se může třást, když je v klidu. Otřesy se mohou snížit, když provádíte úkoly.
- Zpomalený pohyb, známý jako bradykineze. V průběhu času může Parkinsonova choroba zpomalit váš pohyb, takže jednoduché úkoly jsou obtížné a časově náročné. Vaše kroky se mohou při chůzi zkrátit. Může být obtížné vstát ze židle. Při pokusu o chůzi můžete táhnout nebo šoupat nohama.
- Tuhé svaly. Svalová ztuhlost se může objevit v jakékoli části vašeho těla. Ztuhlé svaly mohou bolet a omezovat rozsah pohybu.
- Zhoršené držení těla a rovnováha. Vaše držení těla může být shrbené. Nebo můžete upadnout nebo mít problémy s rovnováhou v důsledku Parkinsonovy choroby.
- Ztráta automatických pohybů. Můžete mít sníženou schopnost provádět nevědomé pohyby, včetně mrkání, úsměvu nebo kývání rukama při chůzi.
- Změny řeči. Než začnete mluvit, můžete mluvit tiše nebo rychle, nadávat nebo váhat. Vaše řeč může být spíše monotónní než obvyklé řečové vzorce.
- Psaní změn. Může být obtížné psát a vaše písmo se může zdát malé.
Kdy navštívit lékaře
Pokud máte některý z příznaků souvisejících s Parkinsonovou chorobou, navštivte lékaře – nejen abyste diagnostikovali svůj stav, ale také abyste vyloučili jiné příčiny vašich příznaků.
Příčiny
U Parkinsonovy choroby se určité nervové buňky zvané neurony v mozku postupně rozpadají nebo odumírají. Mnoho příznaků Parkinsonovy choroby je způsobeno ztrátou neuronů, které produkují chemického posla ve vašem mozku nazývaného dopamin. Když hladina dopaminu klesá, způsobuje nepravidelnou mozkovou činnost, což vede k problémům s pohybem a dalším příznakům Parkinsonovy choroby.
Příčina Parkinsonovy choroby není známa, ale zdá se, že roli hraje několik faktorů, včetně:
- Geny. Vědci identifikovali specifické genetické změny, které mohou způsobit Parkinsonovu chorobu. Ale ty jsou neobvyklé, s výjimkou vzácných případů s mnoha členy rodiny postiženými Parkinsonovou chorobou.
Zdá se však, že určité genové variace zvyšují riziko Parkinsonovy choroby, ale s relativně malým rizikem Parkinsonovy choroby pro každý z těchto genetických markerů.
- Environmentální spouštěče. Expozice některým toxinům nebo faktorům prostředí může zvýšit riziko pozdější Parkinsonovy choroby, ale riziko je malé.
Vědci také zaznamenali, že v mozku lidí s Parkinsonovou chorobou dochází k mnoha změnám, i když není jasné, proč k těmto změnám dochází. Mezi tyto změny patří:
- Přítomnost Lewyho těl. Shluky specifických látek v mozkových buňkách jsou mikroskopickými markery Parkinsonovy choroby. Říká se jim Lewyho tělíska a výzkumníci se domnívají, že tato Lewyho tělíska jsou důležitým klíčem k příčině Parkinsonovy choroby.
- Alfa-synuklein nalezený v Lewyho tělíscích. Ačkoli se v Lewyho tělíscích nachází mnoho látek, vědci se domnívají, že důležitou z nich je přirozený a rozšířený protein zvaný alfa-synuklein, také nazývaný a-synuklein. Nachází se ve všech Lewyho tělesech ve shlukové formě, kterou buňky nemohou rozložit. To je v současné době mezi výzkumníky Parkinsonovy choroby důležité. Vědci objevili shlukovaný protein alfa-synuklein v míšním moku lidí, u kterých se později rozvine Parkinsonova choroba.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory Parkinsonovy choroby patří:
- Stáří. Mladí dospělí zřídka trpí Parkinsonovou chorobou. Obvykle začíná ve středním nebo pozdním věku a riziko se zvyšuje s věkem. U lidí se toto onemocnění obvykle rozvine kolem věku 60 let nebo starší. Pokud má mladý člověk Parkinsonovu chorobu, genetické poradenství může být užitečné při rozhodování o plánovaném rodičovství. Vedlejší účinky spojené s prací, sociální situací a léky se také liší od vedlejších účinků u starších osob s Parkinsonovou chorobou a vyžadují zvláštní pozornost.
- Dědičnost. Mít blízkého příbuzného s Parkinsonovou nemocí zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás tato nemoc rozvine. Vaše rizika jsou však stále malá, pokud nemáte v rodině mnoho příbuzných s Parkinsonovou chorobou.
- Sex. U mužů je větší pravděpodobnost rozvoje Parkinsonovy choroby než u žen.
- Vystavení toxinům. Trvalé vystavení herbicidům a pesticidům může mírně zvýšit vaše riziko Parkinsonovy choroby.
Komplikace
Parkinsonova nemoc je často doprovázena těmito dalšími problémy, které mohou být léčitelné:
- Potíže s myšlením. Můžete zaznamenat kognitivní problémy, jako je demence a potíže s myšlením. Ty se obvykle vyskytují v pozdějších fázích Parkinsonovy choroby. Takové kognitivní problémy obvykle léky nepomáhají.
- Deprese a emoční změny. Můžete zažít depresi, někdy ve velmi raných fázích. Léčba deprese může usnadnit zvládnutí dalších problémů Parkinsonovy choroby.
Můžete také zažít další emocionální změny, jako je strach, úzkost nebo ztráta motivace. Váš lékařský tým vám může dát lék na léčbu těchto příznaků.
- Problémy s polykáním. Jak se váš stav vyvíjí, mohou se u vás objevit potíže s polykáním. Sliny se mohou hromadit v ústech v důsledku zpomaleného polykání, což vede ke slinění.
- Problémy se žvýkáním a jídlem. Pozdní stadium Parkinsonovy choroby postihuje svaly v ústech, což ztěžuje žvýkání. To může vést k dušení a špatné výživě.
- Problémy se spánkem a poruchy spánku. Lidé s Parkinsonovou chorobou mají často problémy se spánkem, včetně častého probouzení po celou noc, časného probouzení nebo usínání během dne.
Lidé mohou také zaznamenat poruchu chování při spánku při rychlých pohybech očí, která zahrnuje hraní snů. Léky mohou zlepšit váš spánek.
- Problémy s močovým měchýřem. Parkinsonova choroba může způsobit problémy s močovým měchýřem, včetně neschopnosti kontrolovat moč nebo mít potíže s močením.
- Zácpa. U mnoha lidí s Parkinsonovou chorobou se objeví zácpa, a to především kvůli pomalejšímu trávicímu traktu.
Můžete také zažít:
- Krevní tlak se mění. Když stojíte, můžete pociťovat závrať nebo točení hlavy v důsledku náhlého poklesu krevního tlaku (ortostatická hypotenze).
- Dysfunkce čichu. Můžete mít problémy s čichem. Můžete mít problém identifikovat určité pachy nebo rozdíl mezi pachy.
- Únava. Mnoho lidí s Parkinsonovou chorobou ztrácí energii a pociťují únavu, zejména později během dne. Příčina není vždy známa.
- Bolest. Někteří lidé s Parkinsonovou nemocí pociťují bolest, buď v určitých oblastech svého těla, nebo v celém těle.
- Sexuální dysfunkce. Někteří lidé s Parkinsonovou chorobou zaznamenají pokles sexuální touhy nebo výkonu.
Prevence
Protože příčina Parkinsonovy choroby není známa, neexistují žádné osvědčené způsoby, jak této nemoci předejít.
Některé výzkumy ukázaly, že pravidelné aerobní cvičení může snížit riziko Parkinsonovy choroby.
Některé další výzkumy ukázaly, že lidé, kteří konzumují kofein – který se nachází v kávě, čaji a kolě – trpí Parkinsonovou nemocí méně často než ti, kteří jej nepijí. Zelený čaj také souvisí se sníženým rizikem rozvoje Parkinsonovy choroby. Stále však není známo, zda kofein chrání před onemocněním Parkinsonovou nemocí, nebo souvisí nějakým jiným způsobem. V současné době není dostatek důkazů, které by naznačovaly, že pití nápojů s kofeinem chrání před Parkinsonovou nemocí.