Váš lékař může obvykle diagnostikovat infekci ucha nebo jiný stav na základě příznaků, které popisujete, a vyšetření. Lékař pravděpodobně použije osvětlený nástroj (otoskop), aby se podíval na uši, krk a nosní průchod. Pravděpodobně bude také poslouchat, jak vaše dítě dýchá stetoskopem.
Pneumatický otoskop
Nástroj zvaný pneumatický otoskop je často jediným specializovaným nástrojem, který lékař potřebuje k diagnostice ušní infekce. Tento nástroj umožňuje lékaři podívat se do ucha a posoudit, zda je za bubínkem tekutina. Pomocí pneumatického otoskopu lékař jemně fouká vzduch proti bubínku. Normálně by tento závan vzduchu způsobil pohyb ušního bubínku. Pokud je střední ucho naplněno tekutinou, váš lékař zaznamená malý nebo žádný pohyb ušního bubínku.
Dodatečné testy
Váš lékař může provést další testy, pokud existují pochybnosti o diagnóze, pokud stav nereagoval na předchozí léčbu nebo pokud existují jiné dlouhodobé nebo vážné problémy.
- Tympanometrie. Tento test měří pohyb ušního bubínku. Zařízení, které utěsňuje zvukovod, upravuje tlak vzduchu ve zvukovodu, což způsobuje pohyb bubínku. Zařízení měří, jak dobře se ušní bubínek pohybuje, a poskytuje nepřímé měření tlaku ve středním uchu.
- Akustická reflektometrie. Tento test měří, kolik zvuku se odráží zpět od ušního bubínku – nepřímé měření tekutin ve středním uchu. Normálně ušní bubínek většinu zvuku pohltí. Čím větší je tlak tekutiny ve středním uchu, tím více zvuku bude bubínek odrážet.
- Tympanocentéza. Vzácně může lékař použít malou trubici, která propíchne bubínek, aby vypustila tekutinu ze středního ucha – postup nazývaný tympanocentéza. Tekutina je testována na viry a bakterie. To může být užitečné, pokud infekce nereagovala dobře na předchozí léčbu.
- Jiné testy. Pokud vaše dítě mělo více zánětů uší nebo nahromadění tekutiny ve středním uchu, může vás lékař odeslat ke sluchovému specialistovi (audiologovi), logopedovi nebo vývojovému terapeutovi na testy sluchu, řečových dovedností, porozumění jazyku nebo vývojových schopností.
Co znamená diagnóza
- Akutní zánět středního ucha. Diagnóza „ušní infekce“ je obecně zkratka pro akutní zánět středního ucha. Váš lékař pravděpodobně stanoví tuto diagnózu, pokud vidí známky tekutiny ve středním uchu, pokud existují známky nebo příznaky infekce a pokud příznaky začaly relativně náhle.
- Zánět středního ucha s výpotkem. Pokud je diagnózou zánět středního ucha s výpotkem, lékař zjistil přítomnost tekutiny ve středním uchu, ale v současné době nejsou žádné známky nebo příznaky infekce.
- Chronický hnisavý zánět středního ucha. Pokud lékař stanoví diagnózu chronického hnisavého zánětu středního ucha, zjistil, že dlouhodobá ušní infekce vedla k natržení bubínku. To je obvykle spojeno s odtokem hnisu z ucha.
Léčba
Některé ušní infekce odezní bez antibiotické léčby. To, co je pro vaše dítě nejlepší, závisí na mnoha faktorech, včetně věku vašeho dítěte a závažnosti příznaků.
Vyčkávací přístup
Příznaky ušních infekcí se obvykle zlepší během prvních několika dnů a většina infekcí se sama vyřeší během jednoho až dvou týdnů bez jakékoli léčby. Doporučuje se vyčkávací přístup jako jednu z možností pro:
- Děti ve věku 6 až 23 měsíců s mírnou bolestí středního ucha v jednom uchu po dobu kratší než 48 hodin a teplotou nižší než 102,2 F (39 C)
- Děti ve věku 24 měsíců a starší s mírnou bolestí středního ucha v jednom nebo obou uších po dobu kratší než 48 hodin a teplotou nižší než 102,2 F (39 C)
Některé důkazy naznačují, že léčba antibiotiky může být užitečná pro některé děti s ušními infekcemi. Na druhou stranu příliš časté používání antibiotik může způsobit, že se bakterie stanou rezistentními vůči léku. Poraďte se se svým lékařem o potenciálních přínosech a rizicích užívání antibiotik.
Zvládání bolesti
Váš lékař vám poradí léčbu ke zmírnění bolesti způsobené ušní infekcí. Mohou zahrnovat následující:
- Léky proti bolesti. Váš lékař může doporučit použití volně prodejného acetaminofenu (Tylenol, další) nebo ibuprofenu (Advil, Motrin IB, další) ke zmírnění bolesti. Používejte léky podle pokynů na štítku. Při podávání aspirinu dětem nebo dospívajícím buďte opatrní. Děti a dospívající, kteří se zotavují z planých neštovic nebo symptomů podobných chřipce, by nikdy neměli užívat aspirin, protože aspirin je spojován s Reyeovým syndromem. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem.
- Anestetické kapky. Ty mohou být použity k úlevě od bolesti, pokud ušní bubínek nemá díru nebo trhlinu.