Plané neštovice jsou velmi nakažlivá infekce způsobená virem varicella zoster. Plané neštovice mohou postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Většina lidí s planými neštovicemi má mírné příznaky a rychle se uzdraví. Ve vzácných případech může virus způsobit vážné komplikace, jako jsou:
- zápal plic
- meningitida
Tato stránka poskytuje rady pro dospělé a děti od 5 let. Navštivte web Těhotenství, porod a miminko, kde se dozvíte více o:
- plané neštovice během těhotenství
- plané neštovice u kojenců a mladších dětí
Jaké jsou příznaky planých neštovic?
Hlavním příznakem planých neštovic je svědivá červená vyrážka. Během nemoci se vyrážka mění v puchýře naplněné tekutinou, které praskají a tvoří se na nich krusta.
Můžete také:
- mít horečku
- mít bolesti hlavy
- cítit se obecně špatně
Příznaky obvykle začínají asi 2 týdny poté, co jste byli v blízkosti někoho s planými neštovicemi. Mohou pokračovat po dobu 10 dnů až 3 týdnů.
Plané neštovice jsou častější u dětí. Když dospělí onemocní planými neštovicemi, obvykle mají závažnější onemocnění a může trvat déle, než se zlepší. Vyrážka s planými neštovicemi začíná malými svědivými červenými skvrnami.
Jak se plané neštovice šíří?
Plané neštovice jsou velmi nakažlivé. Pravděpodobně chytíte plané neštovice, pokud nejste imunní a přijdete do kontaktu s infikovanou osobou. Můžete být imunní, pokud:
- jsou očkováni proti planým neštovicím
- dříve měli plané neštovice
Virus planých neštovic se šíří dvěma způsoby:
- Než se objeví vyrážka, virus se šíří kapénkami kašle, které se mohou šířit vzduchem. To znamená, že infikovaná osoba může šířit plané neštovice dříve, než zjistí, že je nemocná.
- Jakmile se vyrážka rozvine, virus se může šířit kontaktem s tekutinou v puchýřích.
Pokud máte plané neštovice, měli byste zůstat doma ze školy nebo práce. To pomáhá zastavit šíření infekce na ostatní. Plané neštovice již nejsou nakažlivé, jakmile se vám všechny puchýře zasypou kůrou.
Kdy mám navštívit svého lékaře?
Měli byste navštívit svého lékaře, pokud máte příznaky planých neštovic, abyste se ujistili, že jste správně diagnostikováni.
Protože plané neštovice jsou velmi nakažlivé, měli byste před návštěvou zavolat svému lékaři. Řeknou vám, že znáte nejbezpečnější způsob, jak je vidět.
Měli byste naléhavě navštívit svého lékaře, pokud máte závažné příznaky, včetně:
- vysoká horečka
- bolest krku
- potíže s dýcháním
- bolestivé, červené oblasti kolem puchýřů
Závažné příznaky mohou být známkou komplikací, které vyžadují lékařské ošetření.
Kdo je ohrožen planými neštovicemi?
Plané neštovice jsou velmi nakažlivé pro každého, kdo není imunní.
Pokud jste byli očkováni nebo jste měli plané neštovice v minulosti, je nepravděpodobné, že byste plané neštovice znovu chytili.
Plané neštovice mohou být nebezpečnější pro některé skupiny lidí, včetně:
- těhotná žena
- lidé s oslabeným imunitním systémem, jako jsou pacienti, kteří dostávají chemoterapii
- miminka
Pokud patříte do jedné z těchto skupin a byli jste v blízkosti někoho s planými neštovicemi, měli byste navštívit svého lékaře – i když nemáte žádné příznaky.
V některých případech může lékař předepsat:
- protilátky, aby se snížila vaše šance na infekci
- antivirotika ke snížení závažnosti onemocnění, pokud jste infikováni
Plané neštovice a těhotenství
Plané neštovice jsou zvláště nebezpečné pro těhotné ženy a jejich děti. Ženy, které mají plané neštovice poprvé během těhotenství, mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine vážné onemocnění a komplikace.
Pokud chytíte plané neštovice během těhotenství, vaše dítě se může narodit s:
- těžké plané neštovice
- vrozené poruchy
Pokud plánujete těhotenství, navštivte svého lékaře, který vám poradí ohledně prekoncepčního screeningu imunity vůči planým neštovicím. Vakcína proti planým neštovicím se během těhotenství nedoporučuje, takže je lepší dostat vakcínu před otěhotněním.
Jak se plané neštovice diagnostikují?
Plané neštovice většinou diagnostikují lékař, když vás vyšetřují. Váš lékař se může také zeptat, zda jste byli v nedávné době v kontaktu s někým, kdo má plané neštovice, a na vaši historii očkování.
V některých případech mohou provést testy tekutiny z vašich puchýřů, aby potvrdili, že máte plané neštovice.
Jak se léčí plané neštovice?
Neexistuje žádná specifická léčba planých neštovic. Většina lidí s planými neštovicemi má mírné příznaky a rychle se uzdraví, ale plané neštovice mohou být stále nepříjemné.
Puchýře z planých neštovic mohou velmi svědit. Může být těžké vyhnout se jejich poškrábání – zvláště pro děti. Pokud si však puchýře poškrábete, je pravděpodobnější, že se nakazí a zanechají jizvy. Někomu pomáhá držet si nehty krátké, aby bylo škrábání obtížnější.
Můžete se také pokusit zmírnit své příznaky pomocí těchto tipů:
- Ke snížení svědění používejte zklidňující pleťové vody a antihistaminika.
- Užívejte paracetamol ke snížení horečky – vždy dodržujte dávkování uvedené na obalu.
- Udržujte hydrataci vodou a jinými tekutinami.
- Dopřejte si dostatek odpočinku.
Lékař vám může předepsat antivirotikum, pokud se necítíte dobře nebo máte oslabený imunitní systém.
Antibiotika vám nepomohou zlepšit se, protože plané neštovice jsou způsobeny virem, nikoli bakterií.
Jak mohu zabránit planým neštovicím?
Nejlepším způsobem prevence planých neštovic je očkování. Většina očkovaných lidí plané neštovice nedostane. Pokud se nakazíte, budete mít obecně mírnější formu planých neštovic a rychlejší zotavení.
Vakcínu proti planým neštovicím můžete získat v kombinaci s vakcínami proti spalničkám , příušnicím a zarděnkám (očkování MMR-V)
Očkování MMR nezpůsobuje autismus. Lékařští a vědečtí experti zdiskreditovali výzkum, který naznačoval souvislost mezi MMR vakcínou a autismem. Děti mohou mít vakcínu proti planým neštovicím zdarma podle Národního plánu imunizačního programu ve věku 18 měsíců.