Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které může postihnout nejen vaše klouby. U některých lidí může tento stav poškodit širokou škálu tělesných systémů, včetně kůže, očí, plic, srdce a krevních cév. Autoimunitní porucha, revmatoidní artritida, nastane, když váš imunitní systém omylem napadne tkáně vašeho vlastního těla. Na rozdíl od opotřebení způsobeného osteoartrózou postihuje revmatoidní artritida výstelku vašich kloubů a způsobuje bolestivé otoky, které mohou nakonec vést k erozi kostí a deformaci kloubů.
Zánět spojený s revmatoidní artritidou je to, co může poškodit i jiné části těla. Zatímco nové typy léků dramaticky zlepšily možnosti léčby, těžká revmatoidní artritida může stále způsobit fyzické postižení.
Příznaky revma
Příznaky a příznaky revmatoidní artritidy mohou zahrnovat:
- Citlivé, teplé, oteklé klouby
- Ztuhlost kloubů, která je obvykle horší ráno a po nečinnosti
- Únava, horečka a ztráta chuti k jídlu
Časná revmatoidní artritida má tendenci postihovat nejprve vaše menší klouby – zejména klouby, které připevňují vaše prsty k vašim rukám a vaše prsty na nohou. Jak nemoc postupuje, příznaky se často rozšíří na zápěstí, kolena, kotníky, lokty, kyčle a ramena. Ve většině případů se příznaky vyskytují ve stejných kloubech na obou stranách vašeho těla.
Asi 40 % lidí, kteří mají revmatoidní artritidu, také pociťuje známky a příznaky, které se netýkají kloubů. Oblasti, které mohou být ovlivněny, zahrnují:
- Kůže
- Oči
- Plíce
- Srdce
- Ledviny
- Slinné žlázy
- Nervová tkáň
- Kostní dřeň
- Cévy
Známky a příznaky revmatoidní artritidy se mohou lišit v závažnosti a mohou dokonce přicházet a odcházet. Období zvýšené aktivity onemocnění, nazývané vzplanutí, se střídají s obdobími relativní remise — kdy otok a bolest odezní nebo zmizí. V průběhu času může revmatoidní artritida způsobit deformaci kloubů a jejich posunutí z místa.
Kdy navštívit lékaře
Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud máte přetrvávající nepohodlí a otoky kloubů.
Příčiny
Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. Normálně váš imunitní systém pomáhá chránit vaše tělo před infekcí a nemocí. Při revmatoidní artritidě váš imunitní systém napadá zdravou tkáň v kloubech. Může také způsobit zdravotní problémy se srdcem, plícemi, nervy, očima a kůží.
Lékaři nevědí, co tento proces spouští, ačkoli se zdá pravděpodobná genetická složka. I když vaše geny ve skutečnosti revmatoidní artritidu nezpůsobují, mohou zvýšit pravděpodobnost reakce na faktory prostředí – jako je infekce určitými viry a bakteriemi – které mohou onemocnění spustit.
Rizikové faktory
Mezi faktory, které mohou zvýšit vaše riziko revmatoidní artritidy, patří:
- Váš sex. U žen je vyšší pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy než u mužů.
- Stáří. Revmatoidní artritida se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji začíná ve středním věku.
- Rodinná historie. Pokud má člen vaší rodiny revmatoidní artritidu, můžete mít zvýšené riziko onemocnění.
- Kouření. Kouření cigaret zvyšuje vaše riziko rozvoje revmatoidní artritidy, zejména pokud máte genetickou predispozici k rozvoji onemocnění. Zdá se, že kouření je také spojeno s větší závažností onemocnění.
- Nadváha. Zdá se, že lidé s nadváhou mají poněkud vyšší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
Komplikace
Revmatoidní artritida zvyšuje riziko vzniku:
- Osteoporóza. Samotná revmatoidní artritida spolu s některými léky používanými k léčbě revmatoidní artritidy může zvýšit riziko osteoporózy – stavu, který oslabuje vaše kosti a činí je náchylnějšími ke zlomeninám.
- Revmatoidní uzliny. Tyto pevné hrbolky tkáně se nejčastěji tvoří kolem tlakových bodů, jako jsou lokty. Tyto uzliny se však mohou tvořit kdekoli v těle, včetně srdce a plic.
- Suché oči a ústa. U lidí s revmatoidní artritidou je mnohem pravděpodobnější, že se u nich vyvine Sjogrenův syndrom, porucha, která snižuje množství vlhkosti v očích a ústech.
- Infekce. Samotná revmatoidní artritida a mnoho léků používaných k boji proti ní může narušit imunitní systém, což vede ke zvýšení počtu infekcí. Chraňte se očkováním, abyste předešli nemocem, jako je chřipka, zápal plic, pásový opar a COVID-19.
- Abnormální složení těla. Podíl tuku k netukové hmotě je často vyšší u lidí s revmatoidní artritidou, dokonce i u těch, kteří mají normální index tělesné hmotnosti (BMI).
- Syndrom karpálního tunelu. Pokud revmatoidní artritida postihuje vaše zápěstí, zánět může stlačit nerv, který slouží většině vaší ruky a prstů.
- Srdeční problémy. Revmatoidní artritida může zvýšit riziko ztvrdnutí a ucpání tepen a také zánětu vaku, který obklopuje vaše srdce.
- Onemocnění plic. Lidé s revmatoidní artritidou mají zvýšené riziko zánětu a zjizvení plicních tkání, což může vést k progresivní dušnosti.
- Lymfom. Revmatoidní artritida zvyšuje riziko lymfomu, skupiny rakoviny krve, která se vyvíjí v lymfatickém systému.